Eksperci z Kaspersky Lab szacują, że w ciągu ostatnich 3 i pół roku prawie 1 tys. osób z Rosji oraz państw sąsiednich było zamieszanych w działalność cyberprzestępczą. Dowody sugerują, że istnieje niemal 20 'liderów’ cybergangów, a większość z nich nie została schwytana. Firma monitoruje 5 dużych grup przestępczych zamieszanych w kradzież pieniędzy przy użyciu szkodliwego oprogramowania. Każda liczy od 10 do 40 osób. Co najmniej dwa zespoły atakują organizacje w Rosji oraz w państwach sąsiednich, jak również w USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, we Włoszech oraz w Niemczech.

’Cyberprzestępcy rosyjskojęzyczni nie skupiają się tylko na celach miejscowych. Stanowią problem międzynarodowy i uważamy, że skala tego zagrożenia może nadal wzrastać. Jedynym sposobem na skuteczne zwalczanie cyberprzestępczości jest połączenie sił przez organy ścigania, ekspertów ds. bezpieczeństwa IT oraz przedstawicieli sektora finansowego.” – apeluje Rusłan Stojanow, dyrektor działu odpowiedzialnego za badanie incydentów komputerowych w Kaspersky Lab.

Eksperci z Kaspersky Lab przez ostatnie 3 i pół roku analizowali ponad 330 rosyjskojęzycznych cyberataków na organizacje rządowe i firmy. W ponad 95 proc. tych incydentów wykorzystywano szkodliwe oprogramowanie w celu kradzieży pieniędzy. 

Z raportu wynika, że między 2012 a 2015 r. organy ścigania w różnych państwach aresztowały ponad 160 osób z Rosji oraz sąsiednich państw, podejrzanych o udział w cyberprzestępczości finansowej na całym świecie. Szacowane szkody spowodowane ich aktywnością przekroczyły 790 mln dol., a po dodaniu strat wyrządzonych przez gang Carbanak, którego członkowie nie zostali dotąd aresztowani, skradziona kwota przekracza 1,7 mld dol.

Celem rosyjskich hakerów są nie tylko pieniądze. Według ustaleń F-Secure prawdopodobnie grupa powiązana z Kremlem od 2009 r. atakowała polskie ministerstwa, ambasady, parlament, firmy zbrojeniowe. Jej aktywność stwierdzono także w wielu innych krajach. Włamywacze wykradali informacje dotyczące polityki obronnej i zagranicznej państw.