– Systemy druku zmieniają się w kierunku ułatwienia pracy użytkownikom i elastyczności. Dla klientów istotna jest możliwość rozbudowy, dopasowania do indywidualnych potrzeb, włączenia w ekosystem IT w firmie. Ludzie przyzwyczajają się do tego, że urządzenia „rozmawiają” ze sobą – zaznaczali przedstawiciele Samsunga pokazując w warszawskim showroomie producenta flotę nowych maszyn z serii Smart MultiXpress. Z prezentacji wynika, że Android ze względu swoją uniwersalność nadaje nowym rozwiązaniom wymienione cechy. Urządzenia z systemem Google’a są przeznaczone dla klientów biznesowych, głównie małych i średnich organizacji. Na polski rynek wprowadzono 10 modeli. Obecnie do ich sprzedaży przygotowanych jest ok. 20 partnerów.

Urządzenia zaprojektowano w ten sposób, że dodano do nich montowany na stałe wyświetlacz w formie 10-calowego tabletu (jest on oparty na jednym z urządzeń mobilnych Samsunga). Dzięki temu tablet z Androidem w gruncie rzeczy obsługuje drukarkę, co ma ułatwić pracę, bo użytkownicy korzystają z systemu znanego im choćby ze smartfonów (zastosowano Smart UX Center – dotykową i możliwą do modyfikacji technologię, znaną ze smartfonów i tabletów Galaxy).

Według zapewnień producenta urządzenia pozwalają małym i średnim przedsiębiorcom korzystać z funkcji, dostępnych dotąd w modelach dla większych organizacji. Są to np. autoryzacja użytkownika i możliwość indywidualnego dostosowania priorytetów, zliczanie wydruków, koszty, szyfrowanie danych. Ponadto nowe drukarki nie potrzebują do pracy serwerów.

Jedną z kluczowych cech androidowych maszyn jest możliwość korzystania z aplikacji na system Google’a, co poszerza ich funkcjonalność i ułatwia dostosowanie do konkretnych zadań i klientów. Aplikacje oferuje online producent (ma ich być coraz więcej, w większości są darmowe). Samsung udostępnia także Software Development Kit, co ułatwia resellerom lub ich kooperantom tworzenie i oferowanie oprogramowania dla klientów końcowych. Ponieważ deweloperów aplikacji na Androida jest wielu, łatwiej jest przygotować wyspecjalizowane aplikacje niż w zamkniętych systemach.

Można korzystać także z rozmaitych widgetów na Androida. Np. ustawić na tablecie 3 widgety: do obsługi drukowania, skanowania, kopiowania. Albo tylko 2 przyciski, np. start, kopiuj. Jak przekonywali menedżerowie Samsunga, możliwość uproszczenia procesów, np. użycia jednego guzika (na ekranie tabletu) zamiast wielu kliknięć do wykonania konkretnego zadania, to cecha, jakiej oczekują użytkownicy w MSP. Ponadto dzięki platformie XOA można wgrywać oprogramowanie Samsunga i zewnętrznych dostawców.

Z drukarki do Internetu

Z pomocą zamontowanego tabletu dostępna jest opcja wejścia na stronę internetową i drukowania bezpośrednio z niej. Administrator może zablokować dostęp do określonych serwisów. Odpowiednia aplikacja umożliwia edycję plików wordowskich bezpośrednio na tablecie i drukowanie, bez potrzeby powrotu do komputera. Dokumenty można wstępnie przygotować, np. zaznaczyć fragment do druku. Pliki są zapisywane w różnych formatach, jak RTF, PDF, CSV.

Firmware można aktualizować przez USB i stronę firmową. Jest system diagnozowania urządzeń z pomocą smartfona, co upraszcza zadanie także niedoświadczonym serwisantom.

Wśród innych istotnych funkcji wymieniono możliwość zastosowania systemu rozliczania wydruku. Kolejna to możliwość zaprogramowania procesów (także z pomocą aplikacji), co ogranicza koszty osobowe. Zapewniano, że dla klientów automatyzacja procesów jest bardzo ważna. Ponadto nowy moduł NFC Pro (sprzedawany oddzielnie) umożliwia mobilne drukowanie za pośrednictwem smartfonów. Ma też lepsze zabezpieczenia. Zwiększono szybkość druku dzięki procesorom 1 GHz.

Seria Smart MultiXpress składa się z 10 nowych modeli urządzeń wielofunkcyjnych, należących do 4 kategorii maszyn, w tym:

A3 kolorowe z serii X4300: modele X4300LX, X4250LX i X4220RX o szybkości drukowania odpowiednio 30, 25 i 22 stron na minutę. Seria X4300 wykorzystuje technologię ADF Dual-Scan umożliwiającą skanowanie do 100 kolorowych, dwustronnych obrazów na minutę i do 120 obrazów w wersji monochromatycznej. We wszystkich modelach zastosowano rozwiązanie Rendering Engine for Clean Page (ReCP) oraz polimeryzowany toner. Modele X4300LX umożliwiają drukowanie 85 tys. stron miesięcznie.

A3 mono z serii K4350: modele K4350LX, K4300LX i K4250RX o szybkości drukowania odpowiednio 35, 30 i 25 stron na minutę. Z pomocą ADF Dual-Scan maszyny skanują do 100 kolorowych, dwustronnych obrazów na minutę i do 120 obrazów w wersji monochromatycznej. Model K4350LX może drukować do 85 tys. stron miesięcznie.

A4 mono z serii M5370: modele M5370LX i M4370LX o szybkości drukowania odpowiednio 53 i 43 stron na minutę. ADF Dual-Scan pozwala na skanowanie do 80 dwustronnych obrazów na minutę. Możliwości drukowania to 300 tys. stron miesięcznie.

A4 mono z serii M4580: modele M4580FX i M4583FX oferujące szybkość drukowania 45 stron na minutę. M4580FX jest dystrybuowany w kanale sprzedaży urządzeń biurowych, a M4583FX za pośrednictwem kanału IT. Urządzenia z serii M4580 umożliwiają skanowanie do 60 dwustronnych obrazów na minutę, przy wykorzystaniu ADF Dual-Scan. Ich możliwości drukowania to 200 tys. stron miesięcznie.

Producent nie podaje cen urządzeń.