Spośród badanych 15,9 proc. uznało, że w minionych 2 latach warunki do prowadzenia działalności gospodarczej pogorszyły się bardzo, a 26 proc. – że umiarkowanie. Przedsiębiorcom najbardziej doskwierają obciążenia podatkowe i ZUS. Ponad połowa ankietowanych – 56 proc. – uważa, że przeszkodą numer jeden w prowadzeniu biznesu w Polsce są za wysokie podatki. Niemal co drugi badany (47 proc.) wskazuje na wysokie pozapłacowe koszty zatrudnienia pracowników. Firmy narzekają także na biurokrację (43 proc.) i konieczność zapłaty składek ZUS nawet w sytuacji, gdy firma nie ma przychodu (43 proc.). Do grona najbardziej uciążliwych barier zaliczono jeszcze nieprecyzyjne i skomplikowane przepisy podatkowe (36 proc.). Niemałym problemem jest także dostęp do finansowania (18 proc.) oraz uciążliwe kontrole (17 proc.). Najmniej dokuczliwe okazały się zbyt wysokie koszty prowadzenia biznesu z powodu prawa niedostosowanego do różnych branż (5 proc.)

Mimo że najwięcej badanych wskazuje na pogorszenie się warunków do prowadzenia biznesu w ostatnich 2 latach, prawie jedna czwarta twierdzi, że jest lepiej, a duża grupa (33,4 proc.) uznała, że nastąpiła stabilizacja (warunki nie pogorszyły się ani nie polepszyły).

Co powinno zmienić się, aby nastąpiła poprawa? Ponad połowa (51 proc.) badanych poparła postulat wprowadzenia zachęt do legalnego zatrudniania pracowników, czyli obniżenia pozapłacowych kosztów pracy. Na drugim miejscu znalazła się propozycja skrócenia czasu oczekiwania na zwrot VAT-u do 30 dni dla wszystkich przedsiębiorców. Chce tego ponad jedna trzecia ankietowanych. Trzecim najcieplej przyjętym przez przedsiębiorców postulatem (32 proc. poparcia) okazała się propozycja stworzenia jasnych zasad rozliczania w kosztach wydatków na budowanie relacji z klientami i kontrahentami.