W październiku 2013 r. amerykańska firma specjalizująca się w rozwoju oprogramowania przepytała ponad 1,3 tys. fachowców od IT w Ameryce Północnej i krajach EMEA o plany związane z zakończeniem wsparcia dla Windows XP (co nastąpi 8 kwietnia 2014 r.). Zebrane dane pokazują, jak powszechny nadal jest 12-letni system – większość (76 proc.) fachowców IT wciąż go wspiera (w mniejszym lub większym zakresie) w swoich firmach albo instytucjach, a wymiana następuje w ślimaczym tempie.

Dlaczego? Ponad połowa respondentów – 55 proc. – odpowiada, że brakuje na taki cel pieniędzy, 39 proc. – że nie ma czasu, a 11 proc. – nie dysponuje odpowiednimi zasobami. Tym niemniej większość poinformowała, że już rozpoczęła proces aktualizacji lub zakup nowych komputerów (odpowiednio 68 i 59 proc.). Ale 36 proc. jest zdania, że nawet po zakończeniu wsparcia dla Windows XP w przyszłym roku pozostanie on w firmie co najmniej na jednej maszynie.

Na jaką platformę specjaliści IT chcą wymienić Windows XP? (spośród tych, którzy deklarują taki zamiar). Zdecydowanie na Windows 7. Tego chce 49 proc. badanych, podczas gdy aktualizacją do Windows 8 albo 8.1  jest zainteresowanych 7 proc. Z kolei 48 proc. zamierza pozbyć się starego systemu łącznie z komputerem i kupić nową maszynę z „Siódemką”. Dużo mniej firm (12 proc.) w ten sam sposób planuje przesiąść się na Windows 8 lub 8.1.

Dlaczego fachowcy chcą przede wszystkim Windows 7? Prawie połowa badanych poinformowała, że głównym powodem są  „podobne doświadczenia użytkownika’ w porównaniu z XP, czyli wolą interfejs i rozwiązania, do których się przyzwyczaili.

Warto dodać, że mimo wciąż dużej popularności Windows XP, nie jest on najczęściej używanym systemem. Prawie wszyscy ankietowani fachowcy IT – 96 proc. – mają w swoich zasobach sprzęt z Windows 7, 42 proc. – z Windows 8 albo 8.1, a 30 proc. – z Apple OS X (wyniki nie sumują się do 100 proc., ponieważ można było wskazać kilka odpowiedzi).

Wygląda na to, że przez kolejnych kilka miesięcy działy IT w firmach i instytucjach oraz dostawcy usług będą miały co robić, przenosząc firmowe zasoby na nowe platformy. Fachowcy, którzy wzięli udział w badaniu, reprezentują różne branże, m.in. dostawców usług IT, handel detaliczny, firmy produkcyjne, służbę zdrowia, finanse, edukację, budownictwo, administrację.