Po raz pierwszy większość budżetu IT w firmach (52 proc.), wydzielonego na testowanie i zapewnienie jakości (Testing and Quality Assurance – QA) idzie np. na opracowanie nowych systemów i aplikacji mobilnych czy Big Data niż na modernizację i utrzymanie systemów i aplikacji – pokazuje raport opracowany przez Capgemini we współpracy z HP. W 2012 r. ten odsetek wynosił 41 proc.

Publikacja wyjaśnia, że zmiana wynika z tego, iż firmy coraz większe znaczenie przywiązują do jakości aplikacji, a tym samym także do ich testowania, bo coraz lepiej zdają sobie sprawę, jaki wpływ mają błędy oprogramowania na biznes i reputację marki. Średni udział wydatków na QA w całości budżetu IT przedsiębiorstw wzrósł z 18 proc. w 2012 r. i 23 proc. w 2013 r. do 26 proc. w roku 2014 r. Według prognozy w 2017 r. będzie to 29 proc.

W firmach widać rosnące zainteresowanie nowymi projektami, związane z transformacją, co znajduje odzwierciedlenie w podziale budżetów na testowanie – według raportu obecnie 40 proc. środków idzie na projekty w zakresie Big Data i analityki, a 27 proc. na nowe inicjatywy związane z chmurą.  

Badanie wykazało, że od dyrektorów ds. informatyki wymaga się skrócenia czasu wprowadzania produktu na rynek. Stąd coraz więcej organizacji wprowadza metody agile (odpowiednie zarządzanie projektem, które przyspiesza jego wdrożenie). Znaczna większość (93 proc.) próbowała stosowania agile w projektach rozwoju oprogramowania (wzrost z 83 proc. w 2013 r.). Ale wielu organizacjom brakuje wypróbowanych „zwinnych” metod testowania (61 proc.), są trudności z wdrożeniem automatyzacji testów (55 proc.), brakuje narzędzi do testowania (42 proc.).

Redukcja kosztów nadal pozostaje jednym z priorytetów IT. Ponieważ firmy szukają sposobów ograniczenia kosztów infrastruktury testowej, widoczny jest wzrost wykorzystania wirtualizacji i rozwiązań SaaS. Częściej stosuje się rozwiązania chmurowe dla hostingu i aplikacji testowych. Testowanie w chmurze wzrosło z 24 proc. w 2013 r. do 32 proc. w 2014 r. Szacuje się, że do 2017 r. osiągnie poziom 49 proc.

Według badania, podczas testów migracji aplikacji do chmury sprawdzane jest przede wszystkim bezpieczeństwo (59 proc.) i jakość działania (57 proc.). Także w przypadku testowania mobilnego najważniejsze pozostaje bezpieczeństwo (54 proc.).