W porównaniu z II kw. br. według amerykańskiego serwisu Rescuecom wszyscy notowani producenci poprawili jakość swojego sprzętu. Tym razem w zestawieniu nie ma żadnej marki, której przypisanoby najniższą klasę niezawodności F.

Największą poprawę odnotował Acer, który od dawna był notowany przez Rescuecom jako najbardziej awaryjny wśród producentów. Tajwańska firma awansowała ze stopnia niezawodności F na C. W ciągu dwóch kwartałów punktacja odzwierciedlająca jakość sprzętu Acera wzrosła czterokrotnie, dzięki czemu wyprzedził on Della i HP, które – według zestawienia – oferują najbardziej zawodny sprzęt. Amerykański serwis zaznacza, że także w przypadku tych firm jakość jest lepsza niż w poprzednim kwartale, ale poprawa nie była tak duża, jak w przypadku Acera.

Samsung, który przez wiele kwartałów był numerem 1, po raz pierwszy w tym roku spadł na drugie miejsce, za Apple’a, choć obu producentów cechuje według Rescuecom najwyższa niezawodność (klasa A+) i obaj od dawna są na górze zestawień. Zwłaszcza wynik Apple’a wygląda bardzo dobrze, ze względu na niewielką ilość awarii przy sporym udziale w amerykańskim rynku. W porównaniu z liderami wyraźnie niżej (biorąc pod uwagę punkty) znalazło się Lenovo, które jednakże zdaniem serwisu cechuje stabilna jakość od dłuższego czasu. W 2014 r. systematycznie poprawia się Asus. Toshiba natomiast utrzymała pozycję jako marka numer 5 pod względem niezawodności sprzętu.

Kolejność w zestawieniu ustalono poprzez porównanie liczby awarii zgłoszonych w Rescuecom z udziałem danej marki w amerykańskim rynku komputerów i tabletów (im mniej awarii w odniesieniu do ilości sprzedanych urządzeń, tym wyższa pozycja w rankingu).

 

Ranking niezawodności komputerów i tabletów w III kw. 2014 r.

 

Producent

Udział w
amerykańskim rynku komputerów i tabletów (wg IDC)

Udział w
liczbie awarii zgłoszonych w Rescuecom

Punktacja

Klasa niezawodności

1. Apple

20,1%

3%

667

A+

2. Samsung

8,3%

1,3%

637

A+

3. Lenovo/IBM

6,3%

2,3%

278

A-

4. Asus

4,1%

2,7%

150

B

5. Toshiba

3,5%

2,7%

131

B-

6. Acer

3,8%

3,6%

108

C

7. Dell

14,2%

15%

95

 C-

8. HP

16,3%

20,7%

79

D

Źródło: Rescuecom