Według HSM Polska 59 proc. przedsiębiorstw niszczy dokumenty w sposób uniemożliwiający wyciek danych, 15 proc. zleca to zadanie firmom zewnętrznym, a 8 proc. dokumenty traktuje jak odpady.

Mniej niż połowa firm (39 proc.) ma niszczarki do cyfrowych nośników (płyt CD, DVD, dysków twardych i pendrive’ów). Według respondentów w 76 proc. przypadków na takich nośnikach znajdują się poufne dane, a 48 proc. pytanych zgubiło taki nośnik. Większość (53 proc.) respondentów używa niszczarek do papierowych dokumentów.

Coraz więcej firm jest wyposażona w urządzenia do niszczenia dokumentów, ale z drugiej strony świadomość użytkowników wciąż jest stosunkowo niska. Z badania HSM wynika, że 70 proc. firm nigdy nie słyszało o istnieniu polityki bezpieczeństwa informacji w związku z utylizacją. Dlatego np. niszczarki umieszczane są w ogólnodostępnych pomieszczeniach, zleca się utylizację firmom zewnętrznym albo wyrzuca na śmietnik stare papiery czy nośniki. Firmom warto więc proponować nie tylko odpowiednie urządzenia, lecz także szkolenia pracowników.

Polskie przepisy, które mówią o ochronie tajemnicy, nie wskazują wprost, w jaki sposób przedsiębiorca ma się zabezpieczyć przed wyciekiem danych. Dlatego przedsiębiorcy są zdani na własną interpretację albo doradztwo dostawców urządzeń do niszczenia dokumentów.

Według HSM póki polskie wytyczne nie zostaną ustalone, dobrą praktyką może być kierowanie się zachodnimi wzorcami. np. niemieckimi normami DIN 66399, które określają, w jaki sposób mają być utylizowane dokumenty i cyfrowe nośniki danych.