Według raportu PMR „Rynek przetwarzania danych w chmurze w Polsce 2015” 17 proc. firm w Polsce korzysta z takich usług (o 4 proc. więcej niż rok wcześniej). W regionie środkowoeuropejskim Polska i Czechy zostały wskazane jako kraje o największym potencjale rozwoju.

Cały krajowy rynek cloud computingu wzrósł w 2014 r. o blisko 30 proc. Analitycy i firmy z branży prognozują utrzymywanie się tendencji wzrostowej.

Większość ankietowanych przez PMR firm IT (64 proc.) oceniło, że najszybciej rozwijającym się segmentem rynku będzie chmura. Więcej wskazań (85 proc.) dotyczyło jedynie sektora mobile. Na centra danych wskazało 39 proc. firm, a na usługi outsourcingowe IT – blisko połowa.

Tadeusz Czichon, prezes ATM (na stanowisku do końca listopada br.), twierdzi, że 20–25 proc. podmiotów korzysta z outsourcingu IT w Polsce, natomiast w krajach rozwiniętych – 80 proc., co oznacza, że potencjał wzrostu jest czterokrotny.

Według szefa firmy w ostatnim czasie przybywa zamówień z branży IT.

– Obserwujemy coraz większy wzrost zapotrzebowania na usługi wśród integratorów IT, firm świadczących usługi informatyczne i produkujących oprogramowanie. Jest to związane przechodzeniem technologii IT na rozwiązania chmurowe –
wyjaśnia prezes ATM.

To nie są jedyne zmiany w strukturze klientów – obok dużych operatorów telekomunikacyjnych i instytucji finansowych pojawia się coraz więcej firm małych i średnich.
 
Analitycy rynku wskazują na rosnące zainteresowanie zagranicznych podmiotów Warszawą jako lokalnym hubem telekomunikacyjnym. W najbliższych miesiącach – według PMR – popyt zewnętrzny powinien się stać znaczącym uzupełnieniem wewnętrznego.

Zdecydowana większość badanych firm spodziewa się utrzymania trendu wzrostowego na rynku. Tylko 9 proc. spodziewa się, że tegoroczny rozwój będzie na poziomie z 2014 r.