Podział ma nastąpić w przyszłym roku. Według WSJ oficjalną informację w tej sprawie HP poda dziś. Biorąc pod uwagę przychody poszczególnych działów, firma zostanie podzielona na dwie niemal równe części (według wyników z roku finansowego 2013: 55,9 mld dol./56,4 mld dol.).

CEO spółki komputerowo – drukarkowej ma być Dion Weisler, obecnie wiceprezes wykonawczy odpowiedzialny za ten biznes (dział PPS), a przewodniczącą rady nadzorczej obecna szefowa HP Meg Whitman, która pokieruje spółką z produktami i rozwiązaniami dla przedsiębiorstw. W tej firmie na czele rady nadzorczej stanie Patricia Russo, obecnie na stanowisku lead independent director.

Trzy lata temu ówczesny CEO HP, Leo Apotheker, chciał wydzielić z koncernu dział PC, co miało umożliwić koncentrację na rozwiązaniach i usługach dla firm. Jednak jego następczyni, Meg Whitman, zrezygnowała z tych planów. Argumentowano wówczas, że biznes komputerowy jest częścią kompleksowej oferty HP, a nawet pełni w niej najważniejszą rolę i wspomaga sprzedaż pozostałych rozwiązań. Wygląda jednak na to, że wizja firmy zmieniła się w ostatnich latach i HP będzie kolejnym koncernem, która odseparuje część zasobów i operacji w celu przyspieszenia rozwoju. HP boryka się ostatnio ze spadkiem zysku – w III kw. finansowym 2014 (maj – lipiec br.) zysk netto skurczył o blisko 30 proc., przy przychodach podobnych jak przed rokiem. Z kolei w ub. roku finansowym przychody spadły we wszystkich działach.

Podział HP może oznaczać znaczące zmiany na światowym rynku PC. Mimo tegorocznego ożywienia, jest on w długoterminowym trendzie
spadkowym, z którym będzie musiała zmierzyć się nowa firma. W III kw. finansowym 2014 dział Personal Systems HP, do którego należy biznes komputerowy, wypracował 8,6 mld dol. przychodów netto (+12 proc. rok do roku), a dział druku – 5,9 mld dol. (-4 proc.). Łącznie odpowiadały one za 14,2 mld dol. obrotów, na 27,6 mld dol. w całej firmie (51,6 proc.). Choć biznes PC generuje największą sprzedaż – w porównaniu z innymi działami HP – cechuje go najniższa marża operacyjna – 4 proc. w minionym kwartale (a w całym roku 2013 – 3 proc.). W dziale druku wyniosła ona w III kw. 18,4 proc.

Działy Enterprise Group (obejmujący m.in. serwery, rozwiązania sieciowe, pamięci masowe) oraz Enterprise Service, które zapewne będą stanowiły trzon drugiej spółki, w ostatnim kwartale osiągnęły 6,9 mld dol. oraz 5,6 mld przychodów. Enterprise Group cechowała ostatnio 14-procentowa średnia marża. Sprzedaż wzrosła jednak w niewielkim stopniu w porównaniu z III kw. finansowym ub.r. (o 2 proc.). W przypadku działu usług dla przedsiębiorstw marża operacyjna była tylko nieznacznie wyższa niż na komputerach – 4,1 proc., zaś obroty spadły o 6 proc. Powołanie nowej organizacji ma zapewne zwiększyć sprzedaż i profity w obu tych segmentach.

Podział – o ile dojdzie do skutku – rodzi szereg pytań dla partnerów i klientów. Jak zauważył w amerykańskim CRN jeden z integratorów, obecnie sprzedając jednemu odbiorcy urządzenia klienckie oraz rozwiązania dla przedsiębiorstw można więcej zarobić. Zapewne za jakiś czas ta sama oferta będzie w dwóch spółkach. Czy to ułatwi biznes? Na tym etapie niewiadomą pozostaje również, jakie będzie wsparcie dla partnerów po zmianach.


AKTUALIZACJA (6.10)

HP potwierdziło, że spółka zostanie podzielona na dwie części. Szczegóły w informacji na crn.pl.