Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sobota, 27 sierpnia 2016
Narzędzia osobiste
Sekcje

Polskie firmy będą miały trudniej

Niekorzystne zmiany w leasingu

Zostaną zaostrzone kryteria finansowania inwestycji. W koszty nie będzie można wrzucać faktur za leasing operacyjny, a tylko odsetki.

Źródłem planowanych zmian są m.in. regulatorzy rynków - International Accounting Standards Board (IASB) oraz US Financial Accounting Standards Board (FASB). Nowe regulacje wynikają także z inicjatywy Komitetu Nadzoru Bankowego w Bazylei.To efekt działań pokryzysowych, które mają na celu zaostrzenie rygorów finansowych i zniwelowanie ryzyka kolejnego załamania światowej gospodarki.

Zdaniem Roberta Szyca z CSI Leasing, decyzje światowych organizacji mają znaczące konsekwencje dla polskich firm.

- Wygląda na to, że koniec z wrzucaniem w koszty faktur za leasing operacyjny - mówi Robert Szyc - Klienci będą musieli amortyzować przedmiot i uwzględniać w kosztach tylko odsetki. 

Przedstawiciel CSI wyjaśnił, że propozycje IASB i FASB eliminują możliwość stosowania dotychczasowej rachunkowości w leasingu operacyjnym. Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie, w którym przedmiot leasingu jest zaliczany do składników majątkowych firmy leasingowej, a raty mogą być znacznie niższe niż w przypadku leasingu finansowego. Leasingobiorca zalicza do kosztów uzyskania przychodu wszelkie opłaty, np. wstępną, raty (do rat doliczany jest VAT). Według Roberta Szyca umowy dotyczące leasingu operacyjnego będą traktowane w sposób podobny, jak obecnie kontrakty leasingu finansowego. Nowe standardy rachunkowości mocno utrudnią polskim firmom dostęp do leasingu.

 
Polecamy:
Oceń:
0

Komentarze do artykułu: 1

Gość IP:193.9.*.*, 16.09.2011:
a czy przypadkiem Pan CSi nie myli skutków podatkowych i księgowych leasingu? Albowiem z ustawy o rachunkowości, która nawiązuje do IAS w kwestii leasingu wynikają KSIĘGOWE skutki kwalifikacji umowy leasingowej. I konieczność księgowej amortyzacji środka oddanego w używanie na podstawie umowy leasingu jest już obecnie i nie stoi w sprzeczności z możliwością zaliczania całości raty w koszty - o ile umowa w myśl Ustawy o Podatku Dochodowym od Osób Prawnych spewnia pewne wymogi
Liczba komentarzy: 1
Samsung Knox ...
tgolebiowski
Samsung Knox ...
XVI konferencja ...
tgolebiowski
XVI konferencja ...
Tech Trendy ...
tgolebiowski
Tech Trendy Biznes ...
WIG20 -0.32 WIG-INFO 0.75 WIG-TELKOM -0.13
$ USD 3.83 EUR 4.33 F CHF 3.97