Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Wtorek, 31 maja 2016
Narzędzia osobiste
Sekcje

Echa afery CPI

HP sprawdzane w związku z korupcją

CBA przyłączyło się do postępowania prowadzonego przez amerykańskie instytucje, które ustalają, czy HP w Polsce naruszyło przepisy antykorupcyjne.

Naruszenie amerykańskiej ustawy antykorupcyjnej może okazać się kosztowne dla firm
Naruszenie amerykańskiej ustawy antykorupcyjnej może okazać się kosztowne dla firm

Centralne Biuro Antykorupcyjne razem z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości oraz Komisją Papierów Wartościowych i Giełd wzięli pod lupę transakcje w sektorze publicznym, w których uczestniczył jeden z byłych pracowników HP Polska – poinformował Bloomberg. Ze strony amerykańskiej postępowanie dotyczy ewentualnego naruszenia przepisów ustawy antykorupcyjnej Foreign Corrupt Practices Act (FCPA).

“Żaden z obecnych pracowników HP nie jest podejrzany w tej sprawie. W pełni współpracujemy z władzami” - oświadczył rzecznik koncernu, Michael Thacker. Postępowanie obejmuje także kontrakty w sektorze publicznym m.in. w Rosji i Meksyku.

Od lipca celem dochodzenia prowadzonego przez CBA i Departament Sprawiedliwości są także „zarzuty dotyczące nielegalnej działalności” byłego pracownika IBM w Polsce.

Komunikat nie wspomina, z jakimi sprawami wiąże się postępowanie. Przypuszczalnie chodzi o aferę wykrytą przez CBA w końcu 2011 r. w Centrum Projektów Informatycznych ówczesnego MSWiA. Szefom tej placówki postawiono zarzuty związane z korupcją, nieoficjalnie mówi się nawet o 5 mln zł łapówek, jakie mieli wziąć dyrektorzy CPI w zamian za kontrakty dla firm informatycznych. Na początku 2012 r. CBA zatrzymało w związku ze śledztwem byłych dyrektorów sprzedaży HP oraz IBM.

W ub.r. Oracle zapłacił 2 mln dol. w ramach ugody dotyczącej zarzutów naruszenia ustawy antykorupcyjnej FCPA.

Polecamy:
Oceń:
5

Komentarze do artykułu: 0

Samsung Knox ...
tgolebiowski
Samsung Knox ...
WIG20 0.14 WIG-INFO -0.09 WIG-TELKOM -0.04
$ USD 3.94 EUR 4.38 F CHF 3.97