W ramach nowelizacji VAT-u od 1 października wprowadzono obowiązek ewidencjonowania zwrotów ze sprzedaży detalicznej i pomyłek. Doszły także przepisy nakazujące umieszczanie na paragonach nazw jednoznacznie identyfikujących towar oraz danych o rabatach i narzutach – informuje Marek Pyznarski, menedżer produktu Subiekt GT w Insercie.
Od stycznia 2014 r. obowiązuje nowa definicja obowiązku podatkowego. Data wystawienia faktury nie będzie już (poza transakcjami wewnątrzwspólnotowymi) decydować o miesiącu rozliczania podatku – według nowych przepisów liczy się data dostawy (tzn. dostarczenia towaru odbiorcy lub wykonania usługi). Podobnie przy podatku naliczonym – jego odliczenie nie będzie już związane z datą otrzymania faktury, lecz datą wystąpienia obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Faktury będzie można wystawiać w terminie od 30 dni przed wystąpieniem obowiązku do 15. dnia miesiąca, następującego po dacie dostawy. Ponadto wprowadzono obowiązek podawania przyczyn korekty na fakturach korygujących.
Zmiany (jak na razie projektowane) obejmą także podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych. Opodatkowane zostaną zarejestrowane zaliczki na poczet przyszłych dostaw (identycznie jak w VAT). Do tego dojdą nowe deklaracje skarbowe oraz – w projekcie zmian w ustawie o rachunkowości – możliwość stosowania uproszczonych sprawozdań finansowych przez niektórych podatników. Nowości dotyczą nie tylko podatków. Od stycznia obejmą także system zusowski 'Płatnik”.