Ministerstwo w piśmie skierowanym do samorządów apeluje o zawieszenie rozstrzygnięć przetargowych w związku z przeciągającą się sprawą nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych – podał serwis tvp.info. Trzeba do niej wprowadzić zapisy wynikające z dyrektyw unijnych. Posłowie mieli na to 2 lata, ale nie wyrobili się w terminie (minął 18 kwietnia br.). Dlatego samorządy mogą mieć problem z prawidłowym rozliczeniem projektów. Przetargi związane z grantami unijnymi mogą zostać zakwestionowane przez Komisję Europejską. Ale niektórym samorządom już przyznano środki i niektóre nie mogą czekać, bo muszą przestrzegać terminów. Jeśli uznają, że mimo to nie mogą odkładać przetargu, powinny stosować się do zaleceń Urzędu Zamówień Publicznych..

Wygląda na to, że fundusze unijne czeka kompletny paraliż. Jak przyznał na money.pl przedstawiciel resortu rozwoju, zalecenia dotyczące powstrzymania się od postępowań przetargowych do czasu wejścia w życie nowelizowanej ustawy, zostały wysłane już 18 kwietnia do ministerstw, urzędów centralnych i instytucji zarządzających programami unijnymi.

Nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych została już uchwalona przez Sejm, obecnie zajmuje się nią Senat. Nie wiadomo, jak długo potrwa jeszcze proces legislacyjny. Również Ministerstwo Rozwoju w swoich zaleceniach nie podaje terminów, jak długo ma potrwać czasowe zamrożenie przetargów.

Prace nad nowelizacją rozpoczęto w listopadzie ub.r. Ma ona m.in. skończyć z dyktatem najniższej ceny, a także przyspieszyć procedury i ułatwić start w postępowaniach małym i średnim firmom, dzięki ograniczeniu formalności.

Według danych pressinfo.pl w I kw. br. liczba rozstrzygniętych przetargów publicznych w branży IT spadła o połowę w porównaniu z analogicznym okresem ub.r., co było głównie związane z oczekiwaniem na uruchomienie funduszy unijnych z nowej perspektywy finansowej (2014 – 2020). Najwięksi dystrybutorzy informowali, że zastój na rynku przetargów w br. był jednym z ważniejszych czynników, które wpłynęły na słabsze wyniki finansowe spółek w I kw. br.