Spółka Medenit do niedawna nazywała się Teneo Systems. Firma dostarczy ZUS-owi 3320 urządzeń (w tym 1179 drukarek i 2141 maszyn wielofunkcyjnych) wraz z oprogramowaniem, które umożliwia wydruk poufny i podążający oraz raportowanie stanu liczników. Medenit zajmie się także serwisem przez 45 miesięcy. Jedynym kryterium wyboru była cena. Okazała się niższa od ustalonych w ub.r. przez ZUS dopuszczalnych widełek wartości zamówienia (41,8 – 51,4 mln zł).

Postępowanie przetargowe ma długą i burzliwą historię. Nie brakowało wykluczeń, odwołań i zarzutów. Doszło do sprawy w sądzie. W końcu przetarg wzięła pod lupę CBA, w grudniu ub.r. zatrzymując wysokich urzędników ZUS-u. 

Przetarg na drukarki ZUS ogłosił w kwietniu 2014 r. Wpłynęło 10 ofert, z tego 5 zostało odrzuconych ze względu na niezgodność z SIWZ. Jeden z uczestników postępowania – Galaxy Systemy Informatyczne – nie raz odwoływał się do Krajowej Izby Odwoławczej. W maju zwrócił uwagę na opis przedmiotu zamówienia (w tym m.in. wymóg wydruku poufnego i podążającego oraz oprogramowania działającego na Windows Server) oraz konieczność wykazania się doświadczeniem w dostarczeniu drukarek z materiałami eksploatacyjnymi. Skutek był taki, że KIO nakazała częściową modyfikację SIWZ.

Kolejny termin otwarcia ofert wyznaczono na lipiec. W sierpniu Galaxy odwołał się do KIO, chcąc odtajnienia zastrzeżonej tajemnicą przedsiębiorstwa oferty firmy Decsoft. KIO nie zgodziła się na to.
 
Wkrótce potem ZUS wybrał na wykonawcę Arcusa, który chciał najmniej za realizację projektu – 36,2 mln zł. Po kilku dniach odwołanie do KIO złożyły osobno Teneo i Galaxy, która zarzucała zmowę Arcusowi i innym firmom, oferującym w przetargu sprzęt Kyocery – chodziło o Teneo i Decsoft. KIO oddaliła ten zarzut, ale nakazała ZUS-owi odrzucić ofertę Arcusa ze względu na rażąco niską cenę. Izba stwierdziła także, że Teneo nie poinformowało o swoich powiązaniach personalnych z Decsoftem. Galaxy nadal utrzymywało, że doszło do zmowy i odwołało się do Sądu Okręgowego w Warszawie, który jednak 10 grudnia odrzucił skargę. 

Kilka dni wcześniej do akcji wkroczyli agenci CBA. Zatrzymano 14 osób, w tym wieloletniego wiceprezesa ZUS odpowiedzialnego za informatyzację, Dariusza Ś. (w chwili zatrzymania był już w Ministerstwie Finansów) oraz kilku wysokich urzędników z pionu informatyzacji. Postępowanie w tej sprawie prowadzi jedna z warszawskich prokuratur.

Oprócz wymienionych firm oferty w przetargu złożyły także: DIR, Ediko, Exon Computer Systems, Infomex, Koncept, Konica Minolta i Wincor Nixdorf.

Więcej o postępowaniu przetargowym i ofertach można znaleźć tutaj.