W III kw. br. (był to dla spółki I kw. finansowy 2015) przychody Microsoftu wzrosły o 25 proc., do 23,2 mld dol. Zysk netto spadł o 13 proc., do 4,54 mld dol., głównie ze względu na koszty związane z przejęciem działu sprzętowego Nokii. Jednak wynik przekroczył oczekiwania analityków (spodziewali się średnio 22 mld dol. przychodów).

Coraz ważniejsza w Microsofcie dywizja Commercial poprawiła się o 10 proc. w porównaniu z przychodami sprzed roku, osiągając 12,28 mld dol. obrotów. Sprzedaż oferty chmurowej dla przedsiębiorstw wzrosła o 128 proc., w tym usług opartych na platformie Azure – o 121 proc. Według Microsoftu marża brutto w dziale obejmującym Azure poprawiła się blisko 3-krotnie w porównaniu z wynikiem sprzed roku, mimo rosnących kosztów rozbudowy infrastruktury usług cloud.

Satya Nadella zaznaczył, że poprawa wyników to efekt szybszego wprowadzania innowacji w rozwiązaniach koncernu i koncentracji na potrzebach klientów. Według szefa firmy w Azure średnio co 3 dni dodawana jest nowa ważna funkcja.

Sprzedaż w biznesie serwerowym wzrosła wartościowo o 13 proc. Obroty na licencjach wolumenowych były większe o 10 proc. niż rok wcześniej. 

Z kolei w dziale Devices and Consumer sprzedaż wzrosła o 47 proc., do 10,96 mld dol. Liczba licencji Office 365 zwiększyła się o 25 proc. w ciąg roku (do ponad 7 mln). Sprzedaż konsol Xbox była wyższa o 102 proc. (2,4 mln szt.). 

Nieźle sprzedawały się Lumie – w III kw. Microsoft dostarczył na rynek 9,3 mln smartfonów (to o 5,6 proc. więcej niż rok wcześniej sprzedała Nokia). Przychody działu komórkowego wyniosły 2,6 mld dol. (analitycy oczekiwali 2,2 mld dol.). Koncern podaje, że zysk brutto w tym biznesie potężnie wzrósł – wyniósł 478 mln dol. wobec 50 mln dol. przed rokiem. 

Wynik netto firmy obciążyły natomiast koszty restrukturyzacji działu komórkowego, w tym odpraw dla zwalnianych pracowników (koncern zmniejsza zatrudnienie o 18 tys. osób, w tym ok. 12 tys. osób to osoby, które przeszły z Nokii po zakupie jej działu sprzętowego). W minionym kwartale koszty te wyniosły 1,14 mld dol., a w IV kw. powinny zamknąć się w kwocie ok. 500 mln dol.

W trwającym IV kw. br. Microsoft spodziewa się przychodów wielkości 26,2 mld dol., tj. o 7 proc. więcej niż rok temu.