W IV kw. roku finansowego (sierpień – październik br.) przychody HP zmniejszyły się o 2,4 proc., do 28,4 mln dol., a zysk netto o blisko 6 proc., do 28,4 mln dol. Bilans przychodów był nieznacznie mniejszy w porównaniu z oczekiwaniami analityków (28,8 mld dol.). Marża operacyjna zwiększyła się natomiast o 1 punkt procentowy do 6,7 proc.

Podobnie jak w poprzednich kwartałach, nadal zwiększa się popyt na komputery HP, głównie dzięki zamówieniom w firmach. Koncern wypracował na sprzedaży PC w IV kw. 8,95 mld dol. obrotu, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Ilościowa sprzedaż notebooków wzrosła o 8 proc., a desktopów zmniejszyła się o 2 proc.

W przypadku działu druku nastąpił 5-procentowy spadek (do 5,74 mld dol.). Ilościowy zbyt urządzeń poszedł w dół o 1 proc., bardziej w segmencie konsumenckim, gdyż sprzedaż do firm wzrosła o 5 proc. Obroty ma materiałach eksploatacyjnych były niższe o 7 proc. niż rok wcześniej. W podsumowaniu obu wyników widać stagnację w stosunku do zeszłego roku – te działy w 2015 r. zostaną przekształcone w osobną spółkę HP Inc.  

Jeszcze słabiej wypadły działy, które w przyszłości staną się spółką HP Enterprise. Od serwerów (przychody mniejsze o 2 proc.) i pamięci masowych (-8 proc.), poprzez usługi dla firm (-7 proc.) po oprogramowanie (-1 proc.) odnotowano spadki. Tylko w dziale sieciowym sprzedaż zwiększyła się o 2 proc. 

W całym roku finansowym 2014 przychody HP były mniejsze o 1 proc. niż w 2013 r. (111,5 mld dol.), a zysk netto o 2 proc. (5 mld dol.).

Szefowa HP, Meg Whitman, pozytywnie ocenia jednak bilans minionego roku. W jej opinii spółka przechodzi planową restrukturyzację, wyniki są dla niej dowodem, że sytuacja jest stabilna, co dobrze przygotowuje firmę na podział w przyszłym roku.