Umowa jest przykładem podejmowanych przez rządy na całym świecie prób ograniczenia omijania lokalnego prawa podatkowego przez międzynarodowe korporacje. W ostatnich latach Google, obecnie część firmy Alphabet, była częstym obiektem krytyki za transferowanie z Irlandii na Bermudy zysków ze sprzedaży swoich usług europejskim klientom – w celu uniknięcia płacenia podatków.

W 2013 r. wszczęto śledztwo w brytyjskim parlamencie, gdy Agencja Reutera ujawniła, że Google zatrudnia setki sprzedawców w Wielkiej Brytanii, twierdząc jednocześnie, że nie prowadzi żadnej sprzedaży na terenie tego kraju.

W zeszłym tygodniu Google poinformowała o porozumieniu z brytyjskim fiskusem, na mocy którego zapłaci 130 mln GBP zaległych od 2005 r. podatków. Obie strony miały się też zgodzić co do sposobu wyliczania podatku w przyszłości.

Porozumienie wzbudziło duże kontrowersje. Będąca w opozycji Partia Pracy skrytykowała rząd za zgodę na sumę, która – jej zdaniem – zupełnie nie przystaje do rzeczywistych dochodów osiągniętych przez Google.

W latach 2005 – 2013 obroty Google w Wielkiej Brytanii sięgnęły 17 mld GBP, a jej główny brytyjski odział odnotował 52 mln GBP podatku. W roku 2014 dochód firmy to blisko 4 mld GBP, kwota zapłaconego podatku nie została jeszcze ujawniona.