W II kw. finansowym 2016, zakończonym 23 stycznia br., zysk Cisco poszedł w górę względem analogicznego okresu poprzedniego roku o 31 proc. przy przychodach większych o 2 proc. (11,9 mld dol.).
  
Kelly Kramer, dyrektor finansowy Cisco, poinformował, że firma robi postępy zmieniając model biznesowy na skoncentrowany bardziej na oprogramowaniu. Producent inwestuje w nowe produkty, jak oprogramowanie do analizy danych i chmurowe narzędzia dla data center. Przestawia się także na high-endowe przełączniki i routery.

Przychody ze sprzedaży routerów wzrosły w II kw. o 5 proc., do 1,85 mld dol. Jednak w przypadku największego biznesu Cisco odnotowano spadki – obroty na przełącznikach stopniały o 4 proc., do 3,48 mld dol. Skurczyła się sprzedaż rozwiązań dla centrów danych – o 3 proc., do 822 mln dol. Mniejszy popyt według jednego z amerykańskich partnerów Cisco może być związany z tym, że firmy, zamiast odnawiać sprzęt w centrach danych, obecnie rozważają przejście na architekturę hiper-konwergentną. Jest to zintegrowana architektura IT, której elementy są zwykle dostarczane przez jedną firmę, lub stworzone przez różnych dostawców od podstaw specjalnie do takiej platformy. Także Cisco zamierza iść z tym trendem – według nieoficjalnych informacji przymierza się do przejęcia specjalizującego się w architekturze hiper-konwergentnej start upu SpringPath.

Solidny wzrost (+11 proc.) odnotował natomiast biznes Cisco związany z bezpieczeństwem, jak firewalle i systemy zapobiegające włamaniom. Jednak jego udział w obrotach korporacji jest nadal stosunkowo niewielki (462 mln dol. w II kw.).

Do dobrego wyniku Cisco przyczyniło się także cięcie kosztów – wydatki operacyjne zostały zmniejszone o 7 proc. Zysk operacyjny poszedł w górę o 26 proc., do 3,3 mld dol. Z drugiej strony koncern wypracował większą marżę brutto niż przed rokiem. Na produktach zwiększyła się ona z 62,5 proc. do 63,3 proc. (w ujęciu non-GAAP), co Cisco wyjaśnia poprawą wydajności, polityką cenową i w mniejszym stopniu poszerzeniem portfolio produktów. Marża na usługach wyniosła 66,7 proc.

W aktualnym kwartale finansowym Cisco spodziewa się wzrostu przychodów w podobnej skali, jak w II kw., o 1 – 4 proc. rok do roku.