Środki są dostępne w ramach programu Polska Cyfrowa (priorytety E-administracja i otwarty urząd). Finansowane będą przede wszystkim inwestycje dotyczące usług publicznych online i aplikacji, z których petenci mogą korzystać przez Internet. Wsparcie obejmuje także procesy wewnętrzne urzędów. Praktycznie każde województwo ma zagwarantowany budżet na takie inwestycje. Niektóre województwa na informatyzację zamierzają przeznaczyć około 200 mln zł. Możliwości rozwoju dla wykonawców są spore, bo rynek e-usług w Polsce dopiero raczkuje. 

– W najbliższych latach samorządy będą dysponowały znacznymi środkami w ramach dofinansowania projektów unijnych. Będą to głównie zadania związane z obiegiem dokumentów i świadczeniem e-usług – twierdzi Grzegorz Szczechowiak, prezes Madkomu. Według niego obecnie w ponad połowie samorządów nie ma elektronicznego obiegu dokumentów.

W ramach osi E-administracja i otwarty urząd finansowane będą inwestycje dotyczące e-usług publicznych online i aplikacji, z których będzie można skorzystać poprzez Internet (np. usługi, aplikacje edukacyjne, telewizja internetowa, transmisja muzyki i wideo w wysokiej jakości). Wsparciem z funduszy unijnych objęte mogą być także usługi elektroniczne umożliwiające skrócenie czasu realizacji poszczególnych spraw w urzędach. Obejmują m.in. płatności, inwestycje w zakresie dziedzictwa kulturowego oraz informacje naukowe i administracyjne.

Według Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ubiegłym roku obywatele złożyli w urzędach 1,5 mln dokumentów w postaci elektronicznej. Ponad 800 tys. osób ma indywidualne konto na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP), które umożliwia załatwianie spraw urzędowych przez Internet.