Instytut badawczy Gartnera opublikował listę 10 strategicznych trendów technologicznych. „Disruptive innovation” to zdaniem analityków zjawiska tworzące nowe rynki, które mogą zmienić sposób funkcjonowania firm i codzienność konsumentów.

Gartner uważa, że wymienione niżej technologie będą rozwijać się przez co najmniej 5 lat. Twierdzi, że przedsiębiorstwa muszą rozważyć ich wdrożenie, aby nie dać się wyprzedzić konkurencji.

 

1. Fundamenty sztucznej inteligencji
AI stanie się fundamentem systemów IT. Będzie pomagać użytkownikom w podejmowaniu decyzji lub przejmie procesy decyzyjne. Wykorzystanie jej do wsparcia np. w transformacji modeli biznesowych, usprawnieniu organizacji, marketingu, obsługi klienta, łańcucha dostaw itd. ma zdominować według Gartnera inwestycje w cyfrowe innowacje do 2025 r.

 

2. Inteligentne aplikacje i analityka
Do 2020 r. elementy sztucznej inteligencji znajdą się w niemal każdej aplikacji biznesowej. Dzięki temu są one w stanie automatyzować procesy dotychczas wykonywane przez ludzi, wspierać m.in. pozyskiwanie nowych klientów, pracowników, szukanie oszczędności. Do 2020 r. 85 proc. interakcji pomiędzy konsumentami, a obsługą klienta ma zachodzić przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Wzrośnie rola analityki. Według Forrestera do 2020 r. analitykę danych wykorzystywać będzie 90 proc. globalnych instytucji. AI i analityka będzie powiązana z chmurą.

 

3. Inteligentne urządzenia
W najbliższej przyszłości czeka nas wysyp elektronicznych przedmiotów, które dzięki sztucznej inteligencji będą wchodzić w interakcję z ludźmi i otoczeniem (np. autonomiczne samochody, roboty, drony, Internet rzeczy).  Rola takich urządzeń wzrośnie. Powstanie sieć komunikujących się ze sobą maszyn, które będą nieustannie się uczyć.

 

4. Cyfrowe bliźniaki
Coraz więcej wdrożeń Internetu rzeczy w przedsiębiorstwach i inwestycje w połączone ekosystemy umożliwiają dziś tworzenie wirtualnych odpowiedników fizycznych maszyn, jak również procesów i środowisk.  

Np. można dzięki temu monitorować, testować maszyny i urządzenia, analizując wpływ planowanych zmian na ich wirtualnych bliźniakach. Perspektywy związane z cyfrowym odpowiednikiem produktu są na tyle obiecujące, że można spodziewać się szybkiej popularyzacji tej technologii. Zdaniem BI Intelligence do 2021 r. wartość globalnych inwestycji w Internet rzeczy sięgnie blisko 5 mld dol.

– Wraz z rozwojem i popularyzacją idei „cyfrowych bliźniaków”, wzrośnie znaczenie zabezpieczenia informacji i zagwarantowania ciągłości działania. Przedsiębiorstwa „napędzane danymi” będą coraz bardziej uzależnione od stałego dostępu do nich. Nawet krótka przerwa może zakończyć się bardzo dużymi stratami – zwraca uwagę Robert Mikołajski z Atmana.

 

5. Edge Computing
To nowa metoda wymiany informacji w infrastrukturze IT. Zakłada przetwarzanie, zbieranie i dostarczanie danych jak najbliżej ich źródła, aby przyspieszyć analizę. W przypadku IoT i geograficznie bardzo rozproszonych aplikacji infrastruktura składa się z urządzenia, serwera i krawędzi sieci (Edge). Przesyłanie informacji z powrotem do centralnego serwera wiąże się z opóźnieniami, a nie brakuje środowisk IoT, w których natychmiastowa reakcja jest kluczowa.

 

6. Platformy do komunikacji
Responsywne interfejsy umożliwiające interakcje użytkownika i oprogramowania staną się głównym celem projektowym aplikacji. Już obecnie widać rosnące zainteresowanie firm platformami do zarządzania komunikacją, wykorzystującymi elementy sztucznej inteligencji (jak uczenie maszynowe, rozpoznawanie mowy, obrazów, tekstu). Będzie rosło np. zapotrzebowanie na UCaaS (zintegrowana komunikacja jako usługa), bo tego typu platformy gromadzą informacje, warto więc je zintegrować z narzędziami do analityki. Według Gartnera komunikacja przyszłości będzie należała do inteligentnych platform, korzystających np. z analizy głosu i uczenia maszynowego, co pozwoli np. automatycznie udzielać odpowiedzi na pytania.
 
 

7. Immersive Experience
Prognozy dla VR i AR są obiecujące. Przedsiębiorstwa muszą jednak zbadać scenariusze, w których można zastosować VR i AR z korzyściami biznesowymi (zwiększyć produktywność pracowników, usprawnić procesy projektowania, szkolenia itd.).

– Zastosowanie wirtualnej czy rozszerzonej rzeczywistości w produkcji jest bardzo obiecujące. Pozwala pracownikowi np. uzyskać pełen obraz sytuacji na linii produkcyjnej – widzi on niezbędne informacje bez wchodzenia do systemu IT. To ułatwia i przyśpiesza pracę, a także umożliwia identyfikację „wąskich gardeł” – twierdzi Piotr Rojek z DSR.

 

8. Blockchain
Blokchain kojarzy się przede wszystkim z kryptowalutami, jednak może zmienić inne rynki. Aplikacje oparte o zdecentralizowane bloki informacji znalazły już zastosowanie w branży finansowej, ochronie danych, IT, opiece zdrowotnej, transporcie czy energetyce. Państwowe systemy IT oparte o tę technologię wprowadziła m.in. Estonia, zabezpieczając się przed atakami hakerów.  

– Blockchain stworzy nowe rynki. Przykładem są rynki predykcyjne, jak Augur czy Gnosis – komentuje Szczepan Bentyn z Pracowni Nowych Technologii.

 

9. Architektura zorientowana na zdarzenia
Chodzi o sytuacje, które można cyfrowo odnotować, od zamówienia w e-sklepie po wylądowanie samolotu. Wykorzystując event brokerów, IoT, cloud computing, blockchain, in memory data managment i sztuczną inteligencję, zdarzenia biznesowe mogą być wykrywane szybciej i dokładniej analizowane. By tak się stało, konieczne są odpowiednie narzędzia informatyczne i zmiany w zarządzaniu organizacją.

 

10. CARTA
CARTA (Continuous Adaptive Risk and Trust Assessment) według Gartnera lepiej zabezpieczy firmę przed zaawansowanymi cyberatakami i szpiegostwem. Jest to sposób działania, który zakłada nieustanną pracę nad strategią bezpieczeństwa i dopasowywanie jej do poszczególnych wydarzeń. Np. dostęp do poufnych danych przydzielany jest użytkownikowi za każdym razem, gdy próbuje on się do nich dostać, na podstawie historii wcześniejszego zachowania. Jest to możliwe dzięki zaawansowanej analityce danych.