W 20. edycji rankingu 50 najszybciej rosnących firm technologicznych w Europie Środkowej 11 miejsc zajmują spółki z Polski. Jedna z nich znalazła się także w podkategorii „Wielka Piątka”, a 7 w kategorii „Wschodzące gwiazdy”.

Zwycięzcą w głównym rankingu została litewska spółka Voltas IT – producent inteligentnych, bezprzewodowych samochodowych systemów diagnostycznych i kontrolnych dla kierowców.

O miejscu na liście decydowała skala poprawy obrotów w 2018 r. w porównaniu z 2015 r. Lider miał wynik 5734 proc., a średnia dla całej pięćdziesiątki wyniosła 1129 proc. W ub.r. było to nieco więcej – 1290 proc. (rok 2017 w porównaniu do 2014). Firmy same zgłaszają się do udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje ich dane finansowe. Dominują nowe podmioty, działające na rynku od kilku lat. Aż 37 spółek na 50 to debiutanci.

Podobnie jak w poprzednich latach zestawienie zdominowały przedsiębiorstwa zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu jest ich 31. Dziesięć firm reprezentuje sektor „media i rozrywka”, a siedem to producenci sprzętu komputerowego. Dwie spółki to fintechy. Zajęły one dwa pierwsze miejsca w kategorii „Wschodzące gwiazdy”. W tym roku jest też znacznie więcej firm z branży medycznej, w tym mocna reprezentacja z Polski.

 „Technology Fast 50”

Aby znaleźć się w głównej kategorii, należało działać na rynku co najmniej od 4 lat, osiągać przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro w roku 2015, 2016, 2017 oraz minimum 100 tys. euro w 2018 r.

Najwięcej firm w „Fast 50” pochodzi z Czech (19).

Polskie spółki nie znalazły się w pierwszej dziesiątce. Pochodzą z całego kraju: Warszawy, Wrocławia, Piaseczna, Szczecina, Zielonej Góry, Krakowa i Poznania.

W głównym zestawieniu najwyżej sklasyfikowana polska spółka uplasowała się na 14 pozycji. To Semantive, firma specjalizująca się w big data i uczeniu maszynowym. Za nią uplasował się fintech Polski Standard Płatności, operator Blika.

Miejsca polskich firm w głównej klasyfikacji „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”

14. Semantive (obecnie Noctuai) – oprogramowanie – 1027 proc.
16. Polski Standard Płatności – fintech – 870 proc.
18. Test Army Group – oprogramowanie – 847 proc.
22. Empirica – fintech – 750 proc.
25. Core Services – oprogramowanie – 721 proc.
32. Creotech Instruments – sprzęt – 599 proc.
37. RTB House – media i rozrywka – 523 proc.
38. Online Technologies HR – oprogramowanie – 509 proc.
39. Global Control 5 – sprzęt – 506 proc.
41. Perceptus – sprzęt – 499 proc.
48. Qpony.pl – media i rozrywka – 446 proc.

Źródło: Deloitte Technology Fast 50 Central Europe

Wschodzące Gwiazdy

W kategorii „Wschodzące Gwiazdy”, tj. nowych firm działających nie krócej niż 3 lata, które osiągnęły co najmniej 30 tys. euro przychodów rocznie, znalazło się 7 polskich przedsiębiorstw. Porównywano wzrost przychodów w proc. w 2018 r. wobec 2016 r. Numerem 1 okazał się czeski fintech FF Trader.

Ranking Wschodzące Gwiazdy – miejsca polskich firm

4. Zdrowegeny.pl – ochrona zdrowia i nauki medyczne – 1085 proc.
10. Telmedicin    – ochrona zdrowia i nauki medyczne – 652 proc.
11. Lead Investments – media i rozrywka – 622 proc.
12. Delante Media – media i rozrywka – 589 proc.
13. Applover – oprogramowanie – 567 proc.
17. obido – oprogramowanie – 523 proc.
18. Warsaw Genomics – ochrona zdrowia i nauki medyczne – 509 proc.

Źródło: Deloitte Technology Fast 50 Central Europe

W „Wielkiej Piątce” firm, które w 2018 r. przekroczyły 25 mln euro przychodów, na 5 miejscu uplasowała się RTB House (+523 proc.).

Nagrodę Social Impact Award, dla podmiotu, która łączy rozwój innowacyjnych produktów czy usług z pozytywnym oddziaływaniem na społeczności i środowisko, odebrała spółka Warsaw Genomics, twórcy programu Badamy Geny (testy genetyczne pozwalające określić ryzyko zachorowania na raka).

W tym roku po raz czwarty przyznano nagrodę Most Disruptive Innovation. Jej laureatem może zostać firma, której technologie, produkt lub usługi mają szanse stać się przełomowe i wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek. Tegorocznym zwycięzcą jest chorwackie przedsiębiorstwo Rimac Automobili – producent samochodów elektrycznych, zespołów napędowych i systemów akumulatorowych.

Każda spółka ubiegająca się o udział w programie „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” musi spełniać następujące kryteria:

• posiadać siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia);

• być firmą technologiczną, której działalność zawiera się w jednej z kategorii: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka, produkcja oprogramowania;

• być właścicielem praw własności intelektualnej lub zastrzeżonej technologii sprzedawanych klientom w produktach, generujących większość przychodów operacyjnych spółki;

• strategiczni inwestorzy z zagranicy nie mogą mieć większościowych udziałów w spółce.