Firma badawcza przewiduje, że w 2020 r. wydatki na światowe IT przekroczą 2,7 bln dol. wobec blisko 2,4 bln dol. w 2016 r., co oznacza wzrost o 3,3 proc. co roku.

Według danych IDC zakupy konsumentów odpowiadały za blisko jedną czwartą przychodów na globalnym rynku IT w 2015 r. Topniejący popyt na komputery i tablety oraz nasycenie w segmencie smartfonów zmniejsza jednak wydatki w globalnej skali. Także sektor publiczny nie należy do liderów wzrostu.

Analitycy zwracają natomiast uwagę, że cyfrowa transformacja przedsiębiorstw prowadzi do zwiększania inwestycji w chmurę i platformy mobilne. Dzięki temu cały rynek rośnie.

Zapotrzebowanie zwiększa się szczególnie w takich branżach jak produkcja i usługi finansowe. Dotyczy to zwłaszcza rozwiązań do analizy danych oraz współpracy, których coraz więcej zamawiają przede wszystkim średnie przedsiębiorstwa.

IDC prognozuje, że numerem 1 pod względem tempa wzrostu w najbliższych latach będzie IT w sektorze zdrowia (średnio +5,7 proc. co roku do 2020 r.). Na drugim miejscu są banki, media i usługi profesjonalne (+4,9 proc.), które łącznie wygenerują 475 mld dol. obrotów w 2020 r. Stopniowe ożywienie spodziewane jest także w sektorze publicznym, ale wydatki pozostaną dużo mniejsze niż na rynku przedsiębiorstw.

Jeśli chodzi o wielkość przedsiębiorstw, to w ponad 45 proc. wydatków będzie pochodzić z korporacji (ponad 1 tys. pracowników), natomiast z małych firm (do 9 pracowników) – ok. jedna czwarta wartości inwestycji w IT. Najszybciej wydatki powinny rosnąć w średnich i dużych przedsiębiorstwach (100 – 999 pracowników) – o 4,4 proc. co roku. IDC przewiduje jednak, że w 2017 r. również drobny biznes zwiększy inwestycje w rozwiązania tzw. trzeciej platformy (mobilność, chmura, Big Data i media społecznościowe).