Komórka szefa KAS ds. STIR i wielkopolski UCS w Poznaniu wykryły podmioty, które nie płaciły podatku VAT w obrocie elektroniką - podała administracja skarbowa. Straty skarbu państwa z tytułu niepłacenia VAT wyceniono co najmniej 27,9 mln zł.

KAS informuje, że jedna z firm handlująca sprzętem elektronicznym zorganizowała działalność, która miała na celu unikanie odprowadzania podatku VAT w Polsce. Została zarejestrowana w jednym z krajów UE, choć nie prowadziła tam działalności gospodarczej. Celem było unikanie płacenia podatków w Polsce, gdzie faktycznie sprzedawano towar - twierdzi administracja skarbowa.

Według ustaleń podatek od sprzedaży towarów nie został odprowadzony zarówno w kraju rejestracji jak i w Polsce.

Podczas akcji przeszukano 6 lokalizacji na terenie województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, w tym siedzibę jednego z kontrolowanych podmiotów, 3 mieszkania oraz 2 miejsca, w którym przechowywana była dokumentacja księgowa.

Przesłuchano 20 osób, wśród których byli pracownicy firmy, biur rachunkowych oraz - według KAS - osoby bezpośrednio zaangażowane w przestępczą działalność. Zabezpieczono dokumentację rachunkową, ewidencje zakupów i sprzedaży, umowy, zamówienia, pełnomocnictwa, a także sprzęt elektroniczny. W akcji wzięło udział 43 funkcjonariuszy KAS. To kolejna akcja po zatrzymaniach w końcu stycznia br.

Na poczet niezapłaconych podatków KAS zabezpieczyła na kontach bankowych jednej z firm 2,5 mln zł, a w sumie w ramach działań w tej sprawie ok. 3,4 mln zł na poczet niezapłaconych podatków.

Szacowana wartość uszczupleń w podatku od towarów i usług (w przypadku kontrolowanego podmiotu) wyniosła 26 mln zł. Postępowanie trwa - podaje administracja skarbowa.