Wydatki na rozwiązania mobilne w Europie będą rosły średnio o 2,4 proc. rocznie w ciągu najbliższych 4 lat – przewiduje IDC. Oznacza to wzrost z 293 mld dol. w 2018 r. do 325 mld dol. w 2022 r. Jednak prawie 80 proc. tej kwoty przypadnie na Europę Zachodnią. W krajach CEE dynamika ma być niższa – 1,2 proc. Wśród nich Polska nie będzie należeć do najszybciej rosnących rynków. Liczby obejmują sprzęt, oprogramowanie i usługi.

W najbliższych latach na sektor konsumencki będzie przypadać ok. 65 proc. wydatków na mobilność, z tego nieco ponad połowę stanowią usługi telefonii komórkowej, a reszta to urządzenia, głównie smartfony.

Z kolei w sektorze biznesowym ponad połowa inwestycji pójdzie na usługi łączności oraz usługi mobilne dla przedsiębiorstw. Urządzenia będą na drugim miejscu, a na trzecim – aplikacje mobilne i platformy do tworzenia takiego oprogramowania.

Popyt na rynku przedsiębiorstw według analityków jest związany z tym, że mobilność odgrywa kluczową rolę w strategiach organizacji. Istotne w sektorze biznesowym jest zapewnienie bezpieczeństwa, zgodności z przepisami i dużej prędkości transferu danych, której potrzebują aplikacje.

Przewiduje się, że banki i instytucje finansowe będą liderami wydatków na mobilność w Europie w 2018 r., a za nimi znajdzie się produkcja dóbr przetworzonych i usługi profesjonalne. Natomiast branże, które odnotują największy wzrost inwestycji w rozwiązania mobilne do 2022 r. to utilities, administracja centralna i lokalna oraz bankowość. W ich przypadku średni roczny wzrost przekroczy 6 proc.

Największy udział w rynku będą miały usługi, a wśród nich najszybciej powinny zwiększać się obroty dostawców usług mobilnych dla przedsiębiorstw (+14 proc. co roku).

Oprogramowanie jest najmniejszą kategorią, ale wydatki na nie znacznie pójdą w górę (+12,1 proc. co roku), głównie dzięki aplikacjom dla przedsiębiorstw. Firmy będą inwestować również w platformy do tworzenia aplikacji mobilnych, co sprawi, że tego typu rozwiązania będą najszybciej rosnącym obszarem (+18,4 proc.). Przewiduje się również, że firmy zwiększą nakłady na zarządzanie rozwiązaniami mobilnymi w przedsiębiorstwach oraz zabezpieczenia (+8 proc.).