Cisco ma cztery główne priorytety w Polsce – poinformował na spotkaniu z dziennikarzami dyrektor generalny Cisco Systems w Polsce, Przemysław Kania, który od sierpnia 2017 r. kieruje lokalnym oddziałem koncernu.

Pierwszy z nich szef firmy określił jako "Intuicyjna sieć". Otóż infrastruktura sieciowa według niego przechodzi transformację. Oprogramowanie musi ułatwić zarządzanie siecią, tak aby była ona w sposób automatyczny łatwiej konfigurowalna, zarządzalna i zdolna do rekonfiguracji, a przy tym bardziej bezpieczna. Zauważył, że w sieciach budowanych dotychczas bardzo trudne jest wprowadzanie zmian.

Kolejny priorytet to "Bezpieczeństwo wszędzie". Również na rynku security następuje wielka transformacja – zauważył szef Cisco. Według niego obecnie niezbędna jest automatyzacja ochrony. – Elementy sieci będą automatycznie się ze sobą komunikować, rozmawiać ze sobą – wyjaśnił dyrektor.

Trzeci priorytet Cisco określa hasłem "Partner 4.0". – Naszym celem jest wzmocnienie współpracy z kanałem partnerskim. Jesteśmy firmą zorientowaną na partnerów – podkreślił Przemysław Kania.

Czwartym choć nie mniej ważnym zasadniczym elementem działania Cisco w Polsce jest "Synergia Warszawa – Kraków". W Krakowie działa regionalne centrum kompetencyjne Cisco. Przemysław Kania przed objęciem sterów spółki w Polsce przez 5 lat był dyrektorem Cisco Advanced Services, odpowiedzialnym za stworzenie i rozwój zespołu Global Delivery Center w Krakowie.

Nowy sposób myślenia o sieci

Grzegorz Dobrowolski, dyrektor sprzedaży Cisco, odpowiedzialny za rozwiązania centrów danych i wirtualizację, przybliżył koncepcję "intuicyjnej sieci". Jest ona odpowiedzią na rosnącą lawino ilość zagrożeń, jak również potrzebę elastyczności środowiska sieciowego oraz zwiększenia szybkości i automatyzacji działań. Dyrektor przekonywał, że znacznie ogranicza ona niebezpieczeństwa związane z dwoma największymi obszarami ryzyka, jakim są błędy ludzkie i podatny na ataki system IT.

– W dzisiejszym świecie dynamicznych zagrożeń musimy mieć rozwiązania, które będą równie szybko na nie reagowały. Musimy mieć systemy, które współpracują ze sobą, łączą się, integrują i same są zasilane nową wiedzą – twierdzi dyrektor.

Takie cechy ma według niego rozwiązanie sieciowe Software Definied Access. Przy pomocy oprogramowania DNA Center można zbudować strukturę logiczną – wirtualną sieć, na której potem definiowane są urządzenia i aplikacje. Administrator określa politykę korzystania z sieci, a DNA Center tworzy automatycznie konfigurację fizyczną.

"Intuicyjna sieć" monitoruje non stop, kto z kim się komunikuje i czy pojawiło się coś nowego, nietypowego.

– SDA zupełnie zmienia sposób podejścia do sieci – utrzymuje Grzegorz Dobrowolski.

Dyrektor przytoczył dane, zebrane na podstawie pilotażowych wdrożeń sieci nowego typu. Wynika z nich, że koszty spadły o 61 proc., ryzyko związane z błędem ludzkim zmniejszyło się o 75 proc., bezpieczeństwo poprawiło się o 48 proc., szybkość reagowania zwiększyła się o 67 proc. (wzrosła też szybkość budowania sieci), a efektywność analityki jest większa o 80 proc.

W Polsce jest już kilku partnerów przygotowanych do wdrożeń w oparciu o SDA. Miały miejsce już pierwsze wdrożenia w dużych organizacjach.