Na zachodzie Europy udział faktur elektronicznych w obiegu jest dwa razy wyższy niż w Polsce. Według raportu „E-Invoicing/E-Billing 2012” firmy Billentis w Europie w 2017 r. e-faktury będą miały 50 proc. udziału. Oto ich zalety według KIR:

1. Oszczędności

Z raportu „E-faktura w Polsce” wynika, że firma, która co miesiąc wysyła 1 tys. e-faktur może zaoszczędzić nawet do 2 tys. zł. 

2. Płynność finansowa

Według raportu mailPro „Plany polskich przedsiębiorstw dotyczących przejścia na e-faktury”, ponad połowa firm uważa, że jedną z głównych korzyści e-faktur jest skrócenie czasu dostarczenia dokumentu do odbiorcy (w przypadku faktury papierowej od chwili jej wystawienia do opłacenia mija średnio od 19 do 40 dni, z czego co najmniej 10 dni zabiera doręczenie dokumentu). 

3. Usprawnienie procesów biznesowych

Pracownicy nie muszą stać na poczcie, aby wysłać fakturę czy szukać papierów w segregatorach. Uproszczenie procesów związanych z przetwarzaniem e-dokumentów wpływa na efektywność całej firmy. 

4. Ekologia 

Stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku poprawia wizerunek firmy, a w rezultacie wpływa na jej wartość. Z przytoczonych danych wynika, że każdego roku w Polsce wystawianych jest około 1,5 mld faktur, do produkcji których trzeba wyciąć 255 tys. drzew (127,5 ha). Jak policzył PKPP Lewiatan, do ich wytworzenia potrzeba tyle energii, ile rocznie zużywa 60 tysięcy gospodarstw domowych.

5. Równość w prawie

Wśród najczęściej wymienianych powodów odkładania przez firmy decyzji o wprowadzeniu e- faktur jest słaba znajomość przepisów. Tę sytuację ma zmienić nowe prawo, które weszło w życie w styczniu 2013 roku, zrównujące elektroniczne dokumenty sprzedaży z papierowymi.

Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie zgody domniemanej na otrzymywanie elektronicznych faktur. Aprobata wyrażona w czasie rozmowy, czy samo opłacenie e-faktury, będą tak samo wiążące, jak używane do tej pory papierowe deklaracje. Przedsiębiorcy mają również większą swobodę co do sposobu zapewnienia wymaganej przepisami autentyczności pochodzenia i integralności elektronicznych faktur, choć nadal najpewniejszą metodą zapewnienia e-fakturze mocy prawnej jest stosowanie bezpiecznego podpisu elektronicznego.