Aż 55 proc. informatyków dostało podwyżkę w ciągu ostatnich 3 lat – według badania Kantar TNS dla grupy Kruk. To najwyższy wskaźnik wśród 9 sprawdzanych grup zawodowych (średnia dla nich wyniosła poniżej 40 proc.). W przypadku informatyków odnotowano również najwyższy wzrost wynagrodzeń w minionych latach. Ale do spadku dochodu przyznało się 20 proc. pytanych.

Okazało się również, że pracownicy z sektora informatycznego najrozsądniej gospodarują swoimi pieniędzmi. Najczęściej wśród badanych grup zawodowych odkładają nadwyżki finansowe, w celu zebrania środków na większy wydatek (84 proc. odpowiedzi). Ponad połowa (54 proc.) ocenia swoją sytuację finansową jako „dobrą”. Z kolei 13 proc. ma poczucie, że żyje dostatnio, tzn. nie musi się martwić o pieniądze i może pozwolić sobie na zakup luksusowych produktów czy usług. Dla porównania wśród pozostałych grup zawodowych w Polsce odsetek osób, które mogą sobie pozwolić na takie zakupy jest dużo niższy i wynosi od 3 do 9 proc.

Z kolei według danych Sedlak & Sedlak mediana podstawowych wynagrodzeń specjalistów zatrudnionych w branży IT w 2017 r. wyniosła 7080 zł brutto. Przeciętny wzrost płac w firmach IT wyniósł w ub.r. 5 proc., ale skala podwyżek była znacznie zróżnicowana, w zależności od specjalizacji, stanowiska, przedsiębiorstwa, lokalizacji i in.