Sześćdziesiąt sześć procent organizacji planuje wdrożenie 5G do 2020 r. - według badania Gartnera. Sieci piątej generacji chcą używać głównie do Internetu rzeczy (59 proc.) i przesyłania wideo (53 proc.).

Istotne jest to, że do korzystania z 5G potrzebne są inwestycje w infrastrukturę sieciową firm. Wymagana jest nowa topologia sieci, modernizacja elementów zarówno na skrajach, jak i w rdzeniu. Ponadto trzeba zagęścić sieć nadajników.

Jeżeli przedsiębiorstwa będą chciały szybko korzystać z 5G, wdrożenia korporacyjne są dla nich najszybszą opcją - twierdzi analityk. Przekonuje, że zmodernizowane sieci firmowe mogą oferować nie tylko dostawcy usług telekomunikacyjnych, lecz także integratorzy oferujący infrastrukturę - zarówno tradycyjną, jak i chmurową. Analityk przypuszcza, że CSP najpierw skoncentrują się na usługach dla konsumentów, co może opóźnić kluczowe dla firm inwestycje w edge computing.

"W krótkim i średnim terminie organizacje, które chcą korzystać z 5G w różny sposób, taki jak komunikacja IoT, przesyłanie wideo, kontrola i automatyzacja oraz wydajna analityka na skrajach sieci nie mogą w pełni polegać na dostawcach publicznej infrastruktury 5G" - twierdzi Sylvain Fabre, starszy dyrektor ds. badań Gartnera.

Gartner zaznacza, że menedżerowie planujący rozwiązania infrastrukturalne 5G powinni skupić się na sieciach oferujących nie tylko radio, ale także podstawową infrastrukturę do przetwarzania na skrajach oraz usługi dla sieci prywatnych.


5G do Internetu rzeczy i wideo

Według niego zainteresowanie wdrożeniami 5G do zastosowaniach IoT jest zaskająco duże, mimo że obecnie są dostępne sprawdzone i opłacalne rozwiązania (jak Narrowband IoT over 4G). Twierdzi, że wynika to z tego, że 5G może zapewnić dużą gęstość połączonych punktów końcowych - do 1 mln czujników na 1 km kw. Ponadto sprawdzi się w innych systemach IoT, które wymagają niewielkich opóźnień.

Co do wideo, to przypadki zastosowań będą się różnić, od analityki po współpracę. Zapotrzebowanie na 5G w tym kontekście Gartner wyjaśnia niskimi opóźnieniami w transmisji obrazu wysokiej rozdzielczości (4K, 8K).

Gartner przewiduje, że do 2022 r. połowa dostawców usług telekomunikacyjnych, którzy ukończyli komercyjne wdrożenia 5G, nie będzie w stanie zarabiać na swoich inwestycjach w infrastrukturę techniczną zaplecza, ze względu na systemy niespełniające w pełni wymogów 5G.

Badanie przeprowadzono w czerwcu i lipcu 2018 r. Wzięło w nim udział 185 respondentów z całego świata.