W myśl założeń zawartych w opracowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji dokumencie sieć piątej generacji ma zacząć działać w Polsce do końca 2020 roku. W roku 2025 mają być nią już objęte wszystkie obszary miejskie i główne szlaki transportowe.

Na początek sieć 5G zostanie uruchomiona w jednym, wybranym mieście. Minister Cyfryzacji rekomenduje Łódź. Potem będą dołączane kolejne miasta i najważniejsze trasy komunikacyjne. Pierwsze testy nowej sieci mają się odbyć jeszcze w tym roku.

Zgodnie z zapisami projektu strategii na potrzeby sieci 5G miałyby zostać przeznaczone częstotliwości 700 MHz, 3,4-3,8 GHz oraz pasmo o częstotliwości powyżej 26 GHz. Przydziały częstotliwości 700 MHz miałyby się odbyć w 2020 roku, natomiast pozostałe pasma byłyby rozdysponowane rok później. Za korzystanie do tego czasu z częstotliwości do celów testowych nie byłyby pobierane opłaty.

Ministerstwo Cyfryzacji planuje również działania mające na celu lepsze dostosowanie prawa do ceków związanych z rozwojem sieci 5G. Zapowiada m.in. wprowadzenie ułatwień w zakresie inwestowania w infrastrukturę telekomunikacyjną. Będzie się starać także o dostosowanie do nowej sytuacji dopuszczalnych limitów pola elektromagnetycznego.

Uwagi do projektu strategii można zgłaszać do Ministerstwa Cyfryzacji do 11 lutego br.