Cisco zaprezentowało trendy, które według firmy wpłyną na rynek biznesowy w nadchodzącym czasie.

Według producenta rok 2018 upłynął pod znakiem większej gotowości do wykorzystania danych w organizacjach. Optymalizacja i zarządzanie środowiskami wielochmurowymi stanowiły priorytet dla wielu przedsiębiorstw, podobnie jak koncentracja na cyberbezpieczeństwie. Oba te trendy pozostaną aktualne w 2019 r.

Cisco przewiduje w nadchodzącym roku mieszankę „ewolucji” – rozwój trendów, które są już obecne na rynku oraz „rewolucji”, czyli zmieniających się oczekiwań, co wymusi na organizacjach szybszą cyfrową transformację i wdrażanie nowych technologii.

Oto 6 najważniejszych trendów na 2019 r. według Cisco.

1. Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (ML) staną się codziennością

W ciągu ostatnich kilku lat sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe zyskały szansę na błyskawiczny rozwój, ale przedsiębiorstwa wciąż uczą się, jak wdrażać AI i ML.

Zdaniem Cisco, by wdrożyć AI i ML, biznes musi odpowiednio zarządzać zasobami cyfrowymi: procesem pozyskiwania, przetwarzania i obiegu danych, które dostarczają systemom informacji. Na ich podstawie specjalista może wyciągać wnioski, przewidywać następstwa oraz tworzyć szerszy obraz danego zagadnienia biznesowego.

W 2019 r. sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe raczej przyśpieszą pracę człowieka i wesprą go w podejmowaniu decyzji, niż zrobią to za niego. Np. fundusze hedgingowe już teraz wykorzystują AI do wsparcia nowych modeli handlowych. Działy HR sięgają po sztuczną inteligencję w celu pozyskania i utrzymania pracowników.

Inne zastosowanie AI i ML to analiza zbiorów danych sieciowych, by identyfikować i zapobiegać rozprzestrzenianiu się zagrożeń lub zapewnić sprawniejszy przepływ pracy.

2. Internet rozrasta się w niewyobrażalny sposób

Według Cisco do 2022 r. ruch IP osiągnie większy poziom niż w całej dotychczasowej historii Internetu.  Wzrośnie trzykrotnie od 2017 do 2022 r. (średnio 26 proc. co roku).

Wciąż będzie zwiększać się zapotrzebowanie na przepustowość, co wpłynie na szybkość Wi-Fi i Internetu mobilnego. Średnia prędkość połączeń z siecią ulegnie podwojeniu do 2022 r., a w przypadku połączeń w sieciach mobilnych potrojeniu, w porównaniu z 2017 r.

Nowa wydajna sieć połączy ludzi za pośrednictwem wearables, inteligentnych AGD oraz autonomicznych samochodów.

Mniej widoczny, lecz nie mniej znaczący, będzie szeroki wachlarz sensorów Internetu rzeczy – wykorzystywanych np. w portach do optymalizacji i zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi lub projektach smart city. Ponad 28 mld urządzeń i połączeń będzie online, w tym ponad połowa związana z komunikacją M2M (machine-to-machine).

3. Od ultra-HD do wideo na żywo i VR– wzrost znaczenia mediów wizualnych będzie wymagał dużej przepustowości sieci

Do 2022 r. treści wideo będą stanowić 82 proc. całego ruchu IP. W tym czasie kontent wideo na żywo wzrośnie 15-krotnie w stosunku do 2017 r.  

Ruch generowany przez wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość również wzrośnie, ponieważ technologie te zyskają na popularności wśród konsumentów. Będzie to spowodowane większą dostępnością sprzętu i rosnącym zasobem treści do VR i AR. W przyszłym roku przewidywanych jest więcej zastosowań VR w biznesie – od wirtualnych prezentacji po testy oraz oceny produktów i nieruchomości online.

W ciągu następnych 5 lat ruch związany z aplikacjami wykorzystującymi rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną ma wzrosnąć 12-krotnie.

4. 5G wyjdzie z bloków startowych

W 2019 r. mobilny ruch danych nadal będzie rósł szybciej niż inne formy ruchu w sieci. W związku z wczesnym etapem rozwoju 5G, protokoły 3G i 4G nadal będą używane w 2019 r.

Wdrożenia 5G na dużą skalę zaczną się dopiero w 2020 r., kiedy standardy sieci mobilnych, optymalne biznesplany, spektrum usług i kwestie operacyjne zostaną dopracowane.

Według Cisco do 2022 r. 22 proc. globalnego ruchu internetowego będzie pochodziło z sieci komórkowych (12 proc. w 2017 r.). Za 4 lata około 3 proc. urządzeń/połączeń mobilnych na świecie będzie w stanie działać w sieci 5G, ale już prawie 12 proc. globalnego ruchu mobilnego wygeneruje 5G.

5. Blockchain doprowadzi do innowacji nie tylko dla dużych przedsiębiorstw

Blockchain nadal będzie rozwijać się w obszarach związanych z zarządzaniem łańcuchem dostaw, sieciami, cyfrową tożsamością czy handlem walutami.

Prawdopodobnie wszyscy najwięksi dostawcy usług w chmurze wdrożą rozwiązania oparte o blockchain do końca 2019 r. Technologia ta stanie się niezbędnym elementem oferty związanej ze sztuczną inteligencją i Internetem rzeczy.

Inicjatywy partnerskie (np. Trusted IoT Alliance, Hyperledger i Blockchain Research Institute) zdaniem Cisco będą odgrywać coraz większą rolę w odkrywaniu innowacyjnych sposobów i możliwości użycia blockchaina w ciągu najbliższych kilku lat.

6. Firmy będą musiały przedefiniować wykorzystanie swoich sieci

W 2019 r. coraz więcej firm będzie musiało skoncentrować się na transformacji sieci, aby nadal móc dostarczać klientom najwyższej jakości usługi.

Według Cisco dzisiejsze sieci nie są zbudowane tak, by zaspokoić potrzeby, jakie pojawią się w najbliższych latach. Obecna infrastruktura będzie więc coraz bardziej obciążona. Wzrost liczby urządzeń, wymagań dotyczących przepustowości i bezpieczeństwa oznacza, że ręczne administrowanie stanie się niepraktyczne.

Firmy muszą mieć możliwość włączania dowolnego urządzenia z dowolnego miejsca w dowolnym czasie w wielu domenach. To, co wcześniej uważano za niezależne sieci – budowane oddzielnie i połączone ze sobą – musi teraz zostać skonsolidowane w jedną, wielodomenową architekturę. Powinna ona być wysoce zautomatyzowana, przewidywać działania, dążyć do samodzielnej optymalizacji, uczenia się i naprawy, a bezpieczeństwo traktować jako fundament.