Wynik na poziomie 600 mln zł będzie skutkiem wzrostu przychodów o ok. 20 proc. w ciągu roku. PMR ocenia, że w perspektywie 5 lat obroty generowane na usługach cloud computingu powinny zwiększać się średnio o ponad 20 proc. rocznie. Mimo to udział chmury w całkowitej wartości rynku IT w Polsce nieznacznie przekracza 1 proc. i jest ponad dwukrotnie niższy niż na świecie.

– Szacujemy, że wydatki w firmach związane z chmurą obliczeniową wzrosną z 20 proc. do 30 proc. w tym roku – przewiduje Dariusz Nawojczyk, szef marketingu w Oktawave.

Twierdzi, że zmniejsza się obawa przedsiębiorców przed utratą kontroli nad danymi. Problemem dla klientów jest natomiast szybkie i efektywne przeniesienie infrastruktury do chmury, dlatego firmy poszukują wiedzy i ludzi do przeprowadzenia takiej migracji.

Według obserwacji Oktawave duże organizacje, zatrudniające powyżej 500 pracowników, stanowią ok. 15 proc. wszystkich klientów, którzy korzystają obecnie z chmury. Dodając przedsiębiorstwa liczące ponad 200 osób, odsetek ten wzrasta do ponad 20 proc. Jednak najszybciej rosnącą grupą klientów są MŚP, które elastycznie mogą dostosowywać nowe technologie do swoich potrzeb, np. przenosząc środki budżetowe na nowe cele.

Według PMR najważniejsze dla dostawców chmury jest ukierunkowanie na MŚP, a nawet mikrofirmy. Perspektywy sprzedaży są tam wyraźnie lepsze niż w największych przedsiębiorstwach, skupionych na rozwijaniu własnych, prywatnych zasobów.

W ocenie Oktawave jednym z najważniejszych trendów na rynku jest udostępnianie aplikacji  w chmurze obliczeniowej – powstaje dużo ułatwień dla deweloperów.

Źródło: Newseria