Business Software Alliance przygotował raport na temat cloud computingu. W Polsce 25 proc. użytkowników komputerów odpowiedziało, że korzysta z tej technologii, ale tylko 9 proc. stwierdziło, że zna się na niej bardzo dobrze lub dobrze. Reszta, czyli 91 proc., przyznała, że nie wie co to cloud computing, tzn. nigdy o nim nie słyszała, zna go tylko z nazwy lub mało wie na jego temat. Nasz kraj wypadł pod tym względem dużo gorzej niż średnia dla 9 państw Unii Europejskiej, w których przeprowadzono badanie (65 proc. nie zna „chmury”).

W Unii Europejskiej 86 proc. użytkowników technologii cloud twierdzi, że korzysta z aplikacji w chmurze do użytku osobistego (głównie darmowych), a 29 proc. – w celach biznesowych. Wynika z tego, że firmy wciąż rzadko wdrażają nowe rozwiązanie. Najczęściej użytkownicy cloud computingu korzystają z poczty (79 proc.), edytora tekstu online (36 proc.), przechowują na zewnętrznych serwerach zdjęcia i grają online (35 proc.).

– Rozwój technologii cloud computingu przyniesie gospodarce europejskiej ogromne korzyści, umożliwiając firmom i konsumentom korzystanie z wysokiej jakości oprogramowania oraz zasobów IT wydajniej i efektywniej niż kiedykolwiek wcześniej – podkreśla Robert Holleyman, prezydent BSA. – Niestety, większość użytkowników komputerów w Unii Europejskiej niewiele wie na temat cloud computingu i nie wykorzystuje szans, jakie daje ta technologia.

Jak to zmienić? – Dla rozwoju cloud computingu kluczowy jest efekt skali – twierdzi Holleyman – Aby czerpać pełne korzyści Europa potrzebuje spójnego jednolitego rynku cyfrowego, który byłby zintegrowany globalnie, co zapewni użytkownikom komputerów w Unii Europejskiej wolny wybór wśród najlepszych usług oferowanych w chmurze, a europejskim dostawcom możliwość skorzystania z rozwoju tej technologii na najszybciej rozwijających się rynkach wschodzących.