Przyznano granty w drugim konkursie GameINN, które organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Kolejna edycja (poprzednia była w ub.r.) cieszyła się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, którzy złożyli 90 wniosków na łączną kwotę 233,9 mln zł. W sumie 92,8 mln zł zostanie przekazane przez NCBR na realizację 38 projektów. W tym 35 opracowały MŚP.

Największe dofinansowanie na pojedynczy projekt uzyskały spółki Daftmobile i Nethone. Jest to "platforma matchmakingowa i antydopingowa oparta na metodach uczenia maszynowego do zastosowania w mobilnych grach e-sportowych". Przyznano na nią 8,14 mln zł. Ale są też firmy, które uzyskały w sumie wyższe granty - na więcej niż jedno przedsięwzięcie. Wnioski można było składać od 5 maja do 6 lipca br.

Lista wszystkich projektów rekomendowanych do dofinansowania znajduje się na tej stronie.
 
O granty w GameINN mogą ubiegać się nie tylko przedsiębiorstwa z sektora gier wideo, lecz także realizujące luźno związane z nim projekty. Platforma sprzętowa ułatwiająca granie niewidomym i słabo widzącym, bieżnia z systemem kontroli ruchu i gra edukacyjna w rzeczywistości wirtualnej to niektóre przykłady wybrane w konkursie do dofinansowania.

Państwo nie skąpi środków dla polskich firm gamingowych, ponieważ, jak argumentuje NCBiR, „duży potencjał naszych firm i programistów daje nadzieję na globalny sukces, jednak silna konkurencja na rynkach światowych oznacza konieczność wsparcia ze strony państwa”. Celem GameINN jest zwiększenie konkurencyjności krajowego sektora producentów gier wideo na rynku globalnym do 2023 r.

NCBiR - agencja podlegająca ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego wspiera te dziedziny, które jej zdaniem mają największy potencjał by zwiększyć innowacyjność polskiej gospodarki.

„Chcemy wykorzystać potencjał dynamicznie rozwijających się firm i znakomitych programistów. To potencjalne koło zamachowe wielu obszarów innowacyjnej gospodarki” – tak wicepremier Jarosław Gowin uzasadnia decyzję o odkręceniu kurka z pieniędzmi dla polskiej branży gamingowej. Czas pokaże, czy w ciągu 5 lat nadejdą oczekiwane przez decydentów efekty.
 
W ramach programu GameINN planowane jest przeprowadzenie jeszcze dwóch konkursów. Ogłoszenie kolejnego przewidywane jest w II kw. 2018 roku.