„Internet rzeczy, bezpieczeństwo i gaming to bardzo ważne, perspektywiczne obszary” – podkreśliła prezes ABC Daty, Ilona Weiss, na konferencji wynikowej spółki. „Nie mają jeszcze takiej dynamiki jak mobile, ale będą to czarne konie w najbliższych kwartałach, które przyniosą bardzo atrakcyjne dynamiki” – ocenia szefowa grupy.

Wyjaśnia, że gdy na rynek wejdzie technologia 5G (w przyszłym roku, w kolejnych latach będzie się rozpowszechniać), nastąpi lawinowy wzrost w obszarze Internetu rzeczy i bezpieczeństwa. Początkowo, jak to często bywa z nowymi technologiami, nowości zaadoptuje rynek konsumencki, natomiast wraz z rozbudową infrastruktury 5G w sektorze B2B, głównie w przemyśle, rozwój tego biznesu nabierze przyspieszenia.

„Jesteśmy na to przygotowani. Nasze plany przygotowują bardzo atrakcyjną pozycję w globalnych czynnikach wzrostu IT na świecie.” – zapowiada szefowa ABC Daty. Obecnie spółka pracuje nad strategią na kolejne lata. Na razie nie ujawnia szczegółów.

Według informacji ABC Daty w zakresie IoT grupa – w tym S4E - tworzy komplementarną ofertę, obejmującą inteligentny dom, urządzenia noszone (wearables), smart city i projekty IoT.

„Technologia 3G połączyła ludzi z ludźmi, 4G – ludzi z informacją, a 5G połączy wszystko ze wszystkim” – tak niedawno prezes ABC Daty zobrazowała skalę rewolucji, jaka czeka cały rynek.

Zgodnie z przyjętą w ub.r. przez Ministerstwo Cyfryzacji strategią 5G dla Polski pierwsze wdrożenia sieciowe mają nastąpić w 2019 r. Do 2025 r. infrastruktura 5G powinna objąć wszystkie miasta i główne szlaki transportowe.

Według raportu Huawei Global Industry Vision do 2025 r. wszystkie urządzenia będą wyposażone w czujniki zbierające sygnały z otoczenia i zostaną z sobą połączone. Globalna wartość cyfrowej gospodarki stworzonej z wykorzystaniem połączonych inteligentnych urządzeń ma za 7 lat osiągnąć astronomiczną wartość 23 bln dol. Wśród największych rynków wskazuje się na przemysł, inteligentny dom, transport, ale rozwiązania oparte na połączonych urządzeniach mają być wykorzystywane w każdej branży.