Do 25 października br. z Allegro.pl usunięto ok. 560 ofert sprzedaży wzmacniaczy sygnału sieci komórkowej (repeaterów) - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej. To efekt współpracy platformy e-commerce z urzędem.

UKE zainteresował się sprzedażą repeaterów na wolnym rynku, uzasadniając, że ich nieuprawnione używanie może powodować zakłócenia pracy stacji bazowych telefonii komórkowych.

Stosując się do zaleceń UKE Allegro zmieniło zapisy w swoim regulaminie, dopuszczając możliwość usuwania ofert dotyczących wzmacniaczy sygnału.

Otóż zgodnie z nowymi zapisami regulaminu produkty dostępne na Allegro w kategorii „Akcesoria GSM” – „Anteny i wzmacniacze” muszą zawierać w opisie informację, że:

„Samodzielny montaż oraz używanie wzmacniaczy GSM/UMTS/LTE zwanych również repeaterami przez osoby nieuprawnione jest prawnie zabronione. Prawo do instalacji tego typu urządzeń posiadają wyłącznie operatorzy sieci komórkowych. Niezastosowanie się do powyższego może zostać uznane, jako czyn podlegający grzywnie, a w przypadku działania w sposób uporczywy, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2".

Oferty bez takiego opisu mogą być usuwane.

UKE przypomina, że zgodnie z prawem telekomunikacyjnym używanie urządzeń radiowych wymaga posiadania pozwolenia radiowego (poza wyjątkami określonymi w przepisach). Uzasadnia, że repeater niespełniający norm technicznych, uszkodzony, czy zainstalowany za blisko stacji bazowej może drastycznie ograniczyć jej zasięg.