CEO Also Holding, Gustavo Möller-Hergt, potwierdził kurs na przejęcia. Nie planuje wyjść poza kontynent, uważa raczej, że grupa będzie motorem konsolidacji w europejskiej dystrybucji – według niemieckiego CRN-a. "Jest wystarczający potencjał w krajach takich jak Austria, Francja, Szwecja czy Polska. Ale także w krajach europejskich, w których jeszcze nie prowadzimy bezpośrednio biznesu" – ocenia lider korporacji.

Według raportu finansowego Also za ub.r., przejęcia mają być nadal istotnym czynnikiem rozwoju grupy, zarówno w krajach, w których holding jest już reprezentowany (jest ich obecnie 18), jak i na innych rynkach. W grudniu ub.r. została zawarta umowa wstępnie określająca warunki przejęcia ABC Daty przez międzynarodowego dystrybutora.

"Celem przejęcia jest wzmocnienie pozycji w Europie Wschodniej oraz dalszy rozwój biznesu Solution i usługowego" – informuje holding w raporcie finansowym. "Wraz z już ukończonymi przejęciami w Słowenii, Rumunii, Chorwacji i istniejącymi spółkami Also w krajach bałtyckich zwiększy obecność Also w Europie, co stworzy podstawę do dalszego wzrostu." – komentuje Also w raporcie.

Usługi w centrum uwagi

Szef Also zapewnia jednak, że grupa jest w stanie rosnąć organicznie o ok. 8 proc. rocznie. W 2018 r. obroty zwiększyły się o 3,2 proc. wobec 2017 r., do 9,17 mld euro. Według Also w 90 proc. był to wzrost organiczny.
 
Zysk netto grupy w 2018 r. spadł o 12,2 proc., do 81,2 mln euro, jednak Gustavo Möller-Hergt przekonuje, że holding inwestuje w przyszłość.

Firma ma być "kompleksowym dostawcą usług IT end-to-end". Jednym z filarów przyszłego rozwoju będzie segment as-a-Service, w tym dystrybucja chmurowa, która ma zapewnić wartość dodaną poprzez oferowanie elastycznych usług. W biznesie IT-as-a-Service (platforma, infrastruktura, oprogramowanie oraz miejsce pracy jako usługa) obroty wzrosły o 36 proc. Uruchomiona w 2014 r. platforma Cloud Marketplace w roku otwarcia wygenerowała 3 mln euro obrotów, a w 2018 r. – już 137 mln euro. Liczba subskrypcji sięgnęła 2,3 mln. Also podkreśla rosnącą liczbę klientów PaaS (ponad 1 mln).

Transformacja także w spółkach krajowych

W 2018 r. według crn.de 335 pracowników opuściło Also, ale dzięki przejęciom dołączyło 193 nowych osób. W tym są zwolnienia związane z przeprowadzoną w ubr. restrukturyzacją, która obciążyła zysk kwotą 8,8 mln euro. Jednak według danych firmy tylko w 2018 r. optymalizacja struktury przyniosła 9,3 mln euro oszczędności.

Gustavo Möller-Hergt zapewnia, że redukcja zespołu nie miała nic wspólnego z prostym cięciem kosztów.

„Optymalizacja struktury nie jest reakcją na wydatki operacyjne, lecz jest związana ze zmianą na naszym rynku, powodowaną przez technologie" – tłumaczy CEO holdingu.

Jak zauważono, w klasycznym biznesie transakcyjnym trendem jest ograniczenie personelu, większa automatyzacja i sprzedaż online.

Z kolei w obszarze as-a-Service potrzebni są pracownicy z "wysokim potencjałem". PM-owie i ludzie, którzy zajmują się zarządzaniem zamówieniami sprzedaży, niekoniecznie reprezentują "wysoki potencjał" dla firmy handlowej – wynika z informacji niemieckiego CRN-a.

Na koniec 2018 r. grupa zatrudniała 3997 osób wobec 4180 w końcu 2017 r.

W regionie Europy Północnej i Wschodniej, do którego należy Polska, na koniec 2018 r. Also miało 1494 pracowników wobec 1467 w 2017 r.

Also zapowiada, że cyfrowa transformacja holdingu będzie kontynuowana w 2019 r. i wdrażana w spółkach krajowych. Jednorazowe koszty oceniono na 12-15 mln euro, a roczne oszczędności dzięki zmianom – na 25-30 mln euro.