Rola dystrybutorów w kanale sprzedaży IT będzie rosła, ponieważ branża IT staje się coraz bardziej kompleksowa - uważa szef analityków firmy badawczej Canalys. Według niego z uwagi na konsolidację w branży rośnie zapotrzebowanie na fachowców.

Coraz większym problemem stają się braki kompetencji, zwłaszcza w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo, cyfryzacja i hybrydowe IT. Ekspert nawiązał do wyników dużego europejskiego VAD-a, Exclusive (wygenerował 1,75 mld euro rocznych obrotów w ub.r, zwiększając je o 38 proc. r/r), co pokazuje rosnące znaczenie dystrybucji z wartością dodaną i przychodów z cyfrowej transformacji. Według analityka po trafionych przejęciach następnym etapem ewolucji jest koncentracja na zarządzaniu.

Tylko w Europie zachodniej doszło w ciągu 18 miesięcy do ponad 30 dużych przejęć w branży dystrybucyjnej - ustalił Context. Wśród głównych przyczyn konsolidacji wskazywane jest dążenie do powiększenia skali działania i marży oraz rozwoju nowych technologii jak Internet rzeczy i cloud computing. Context spodziewa się dalszej konsolidacji w branży. Według badania resellerzy obawiają się natomiast z tego powodu wzrostu cen w dystrybucji.