Według Antal International specjaliści i menedżerowie IT są bardzo otwarci na zmiany zawodowe. Prawie jedna trzecia (30 proc.) poszukuje pracy aktywnie, a ponad połowa (58 proc.) biernie, zamieszczając swoje CV na portalach rekrutacyjnych i społecznościowych oraz wysyłając je do agencji rekrutacyjnych. Spora grupa spośród blisko 1,5 tys. respondentów (27 proc.), deklaruje jednak, że nie rozgląda się za nową posadą. Co trzeci badany zmienił pracę w ciągu ostatniego roku.

– Specjaliści i menedżerowie IT należą do najbardziej poszukiwanych pracowników i najczęściej zmieniają firmy. Oznacza to, że pracodawcy walczą o ich pozyskanie – zauważa Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Średnia ofert pracy dla wszystkich badanych branż w ciągu roku wyniosła 5, a w IT – 7. Według deklaracji na zmianę posady zdecyduje się 69 proc. przedstawicieli tej branży. Do przyjęcia oferty najczęściej skłania większe wynagrodzenie (71,4 proc.). Spośród innych czynników najważniejszy dla respondentów okazał się styl zarządzania i kultura organizacyjna (40,1 proc.), kusi także większa odpowiedzialność i decyzyjność na proponowanym stanowisku (32 proc.). Według danych Antal International w II poł. 2011 r. przeciętne wynagrodzenie specjalistów i menedżerów IT wyniosło 9,7 tys. zł brutto miesięcznie, a w przypadku niektórych specjalizacji pracodawcy płacili nawet 15 tys. zł.

– Wyższe wynagrodzenie wciąż jest podstawową przyczyną zmiany pracy. Jednak coraz częściej znaczącą rolę odgrywa styl zarządzania i kultura organizacyjna oraz dobra opinia o pracodawcy na rynku
– komentuje Artur Skiba.

Dla większości respondentów (65,3 proc.) zła opinia o pracodawcy jest najważniejszym czynnikiem, który decyduje o odrzuceniu oferty zatrudnienia.

Badanie „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” przeprowadzono metodą CAWI (ankiet internetowych) w dniach 17-23.05.2012. Wzięło w nim udział 1469 respondentów, w tym 44 proc. to specjaliści, a 56 proc. – menedżerowie.