Obecnie usługi odpowiadają za jedną trzecią polskiego rynku IT. Według prognoz podobnie jak w krajach zachodniej Europy ten sektor rynku będzie zyskiwać na znaczeniu. Jak wyjaśnia Ewa Zborowska, analityk rynku IT z IDC, są takie kategorie usług, w których poziom sprzedaży jest stabilny, wzrosty są na poziomie 1 proc. To np. instalacja oprogramowania czy sprzętu. Natomiast usługi związane z aplikacjami, hostingiem infrastruktury i aplikacji rosną dużo szybciej, powyżej średniej rynkowej, a nawet powyżej 10 proc. 

Polska nie odbiega pod tym względem od innych rynków w regionie. Analityk zauważa, że firmy w naszym kraju są bardziej zachowawcze, np. rzadziej niż przedsiębiorstwa z krajów sąsiednich korzystają z outsourcingu. Eksperci IDC oceniają jednak, że ten segment usług będzie w dużej mierze napędzał dalszy rozwój rynku usług IT. 

– Firmy dostrzegają, że informatyka, nawet wewnątrz firmy, nie jest jednorodna. Są takie usługi, które budują przewagę konkurencyjną i te przedsiębiorstwa zostawiają we własnych działach IT. Natomiast inne usługi, np. utrzymywanie infrastruktury, coraz chętniej są zlecane podmiotom zewnętrznym – wyjaśnia analityk.

Oprócz outsourcingu powinny rozwijać się usługi w chmurze. To z kolei wpłynie na sposób korzystania z rozwiązań IT i płatności za nie. Ewa Zborowska prognozuje, że firmy będą coraz częściej wybierały taki model, w którym płacą jedynie za to, czego faktycznie używają w danym momencie.

Do tego przedsiębiorcy będą angażowali się w większą liczbę małych, krótkoterminowych projektów zamiast kilkuletnich zadań. Ten trend już widać, a przedstawicielka IDC jest przekonana, że będzie się on nasilał.

Te zmiany będą napędzać rynek, który według prognoz Ewy Zborowskiej ma rosnąć w tempie 4,5-5 proc. rocznie do 2019 r. Segment usług utrzymania IT będzie stabilny.

– Spodziewamy się dużo bardziej dynamicznego wzrostu usług hostingu aplikacji i hostingu infrastruktury, a także usług związanych z aplikacjami i rozwojem aplikacji mobilnych. Nadal bardzo mocno rozwija się rynek aplikacji pisanych na zamówienie, co jest polską specyfiką – mówi Ewa Zborowska.

Dodaje, że Polska będzie doganiać rynki europejskie. Tam usługi stanowią często nawet ponad połowę wartości całego segmentu IT.