Przychody Asbisu ze sprzedaży w Polsce w I poł. 2019 r. wyniosły 14,516 mln dol. (ok. 56 mln zł, licząc po aktualnym kursie). W I kw. 2019 r. obroty sięgnęły 9,53 mln dol. (ok. 36 mln zł) – według danych podanych przez spółkę po zakończeniu tego okresu. Zatem w II kw. br. przychody Asbisu ze sprzedaży na naszym rynku były wyraźnie niższe niż w pierwszych 3 miesiącach roku, sięgając bez mała 5 mln dol. (ponad 19 mln zł).

Asbis Enterprises nie ujawnił kwot dla analogicznych okresów 2018 r. W całym regionie Europy Środkowo – Wschodniej przychody grupy w I poł. 2019 r. wyniosły 207,8 mln dol., o 26,6 proc. mniej niż rok wcześniej.

Spadek sprzedaży, wyższa marża

Globalnie korporacja osiągnęła w I półroczu 2019 r. 788,2 mln dol. przychodów (-18 proc. r/r), 42,2 mln dol. zysku brutto (-2 proc.) i 2,6 mln dol. zysk netto (-12 proc.). Asbis podkreśla, że utrzymał trend wzrostu marży brutto, widoczny w poprzednich okresach. W I poł. br. osiągnął 5,35 proc. marży (4,47 proc. rok wcześniej).

W I półroczu 2019 r. grupa największe przychody wypracowała na smartfonach (ponad 30 proc. udziału). Następne w kolejności były procesory (ponad 14 proc.) oraz akcesoria i multimedia (ponad 10 proc.).

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Asbis koncentrował się na działaniach generujących wyższą marżę, czyli na dystrybucji z wartością dodaną i rozwoju marek własnych – zarówno w korporacyjnych jak i konsumenckich segmentach rynku. Informuje, że zmienia model funkcjonowania.

„Naszą ambicją jest wypracowanie pozycji wiodącego dystrybutora IT z wartością dodaną, producenta sprzętu IT oraz dostawcy usług z zakresu IT, internetu rzeczy, sztucznej inteligencji. Dlatego koncentrujemy się na rozwoju naszego portfolio w tym zakresie oraz na wzmocnieniu kompetencji w sektorze usług korporacyjnych” – deklaruje Siarhei Kostevitch, dyrektor generalny i przewodniczący rady dyrektorów Asbis Enterprises. Zapewnia przy tym, że wyniki za pierwsze półrocze br. są zgodne z oczekiwaniami.

Asbis Enterprises podtrzymuje prognozę wyników na 2019 rok, podaną w marcu br. Zakłada ona wypracowanie przychodów na poziomie 1,7 – 1,9 mld dol. i 8,5 – 10 mln dol. zysku netto.