Zaangażowanie na rynku ukraińskim ATM wyjaśnia rosnącym zainteresowaniem lokalnych firm usługami spółki. Zwiększa się liczba zamówień, co ma wynikać z tego, że Polska jest najbliżej położonym państwem Unii Europejskiej, więc zapewnia przechowywanie i przetwarzanie danych zgodnie z europejskimi standardami. ATM poinformował, że należąca do niego sieć Atman została podłączona do kijowskiego punktu wymiany ruchu IP DTEL-IX. Nowych klientów ATM szuka na konferencji International Grand Forum 2015 w Kijowie (19 lutego). Jest to największe w regionie wydarzenie poświęcone gromadzeniu i przechowywaniu danych, usługom hostingu, kolokacji i cloud computingu.  

Od dwóch lat ATM jest partnerem Host Park Group, ukraińskiej spółki IT (oferuje serwery Atman EcoSerwer i kolokację w centrach danych ATM). Firmy nie wykluczają rozszerzenia współpracy. Klientem ATM na wschodzie jest także centrum danych SteepHost z Charkowa, które zdecydowało się na ulokowanie w serwerowni ATM swoich serwerów i oferowanie tej usługi bezpośrednio swoim klientom. Według ATM firmy ze wschodniej Europy coraz częściej rozważają stworzenie w Polsce zapasowego centrum danych.

– Wschodni rynek jest ogromny, jednak wciąż nienasycony usługami spełniającymi najwyższe standardy w zakresie przechowywania i bezpieczeństwa danych. Myślę, że to dopiero początek drogi ATM w szerokim oferowaniu usług na Ukrainie i w innych państwach Europy Wschodniej – zapowiada Jacek Krupa, wiceprezes zarządu ATM.

Spółka nie ujawnia jednak wielkości przychodów wypracowanych na wschodzie w ub.r. ani związanych z nimi tegorocznych planów. Unika także oceny ryzyka biznesu prowadzonego w tym regionie Europy. 

Klienci ATM ze Europy wschodniej mają do dyspozycji trzy centra danych spółki w Polsce (łącznie 10,6 tys. m kw. powierzchni), a także ogólnopolską sieć światłowodową Atman z węzłami dostępowymi w Amsterdamie, Frankfurcie, Londynie, Moskwie i nowym węzłem w Kijowie.