Badanie dotyczące systemów do telekonferencji zrealizowała firma Ipsos Mori na zlecenie Cisco. Według 90 proc. pracowników, którzy korzystają z systemów do wideokonferencji i telepresence co najmniej raz w tygodniu, ta forma komunikacji pozwala zaoszczędzić minimum 2 godziny w ciągu tygodnia. Co trzeci ankietowany uznał, że zaoszczędził w ten sposób prawie cały dzień pracy, tzn. co najmniej 7 godzin w tygodniu. Respondenci zgadzają się, że rozwiązania wideokonferencyjne poprawiają komunikację, gdy pracują w domu (68 proc.), zacieśniają współpracę w grupie (67 proc.), zmniejszają ilość nieporozumień (67 proc.) i pozwalają firmie zyskać opinię nowoczesnej (64 proc.). Ponad dwie trzecie (68 proc.) ankietowanych zauważa korzyści związane z ochroną środowiska (głównie ze względu na mniejszą ilość podróży).

Z badania wynika, że zalety systemów wideokonferencyjnych dostrzegają zarówno ich użytkownicy, jak i osoby, które nie korzystają z takich rozwiązań (odpowiednio 76 proc. i 60 proc.). Pracownicy, którzy uczestniczą w wideokonferencjach, uważają, że dzięki tej technice firma zwiększa przewagę nad konkurencją (73 proc.). Wśród pozostałych respondentów podobną opinię wyraziło 42 proc. osób. Istotnym plusem dla ankietowanych jest także możliwość zacieśnienia współpracy z pracownikami czy kontrahentami (odpowiednio 71 proc. i 40 proc.)

Co trzeci ankietowany, który nie używa rozwiązań wideokonferencyjnych, stwierdził, że chętnie by z nich skorzystał, jeśli byłyby dostępne. Badanie przeprowadzono w maju i czerwcu 2010 r. wśród 500 pracowników z USA, Australii, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwecji i Danii.