Państwo, jednostki naukowe i firmy komercyjne będą współpracować w celu wdrożenia sieci telekomunikacyjnej piątej generacji. Podpisały porozumienie na rzecz strategii 5G w naszym kraju. Wśród sygnatariuszy są m.in. przedstawiciele operatorów, dostawcy infrastruktury i rozwiązań telekomunikacyjnych. Po stronie rządowej w projekcie uczestniczy Ministerstwo Cyfryzacji, UKE, Instytut Łączności.

Do końca 2017 r. w ramach zawartego porozumienia zostanie wypracowana rządowa strategia 5G dla Polski – zapowiedziała minister Anna Streżyńska.

"Chcemy, żeby Polska była europejskim liderem w technologii 5G" – deklaruje szefowa resortu cyfryzacji.

Unia Europejska oczekuje, że w 2020 r. komercyjna sieć 5G będzie działaać przynajmniej w jednym dużym mieście w każdym kraju członkowskim. Do 2025 r., we wszystkich dużych miastach oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych.

Uruchomienie sieci według rządowych planów ma nie tylko aspekt praktyczny, lecz także cywilizacyjny. W ocenie minister umożliwi wybicie się polskiej gospodarki na wyższy poziom rozwoju.

Sieć 5G pozwoli na szybszą wymianę danych niż obecnie, większą stabilność połączeń i obsłuży więcej urządzeń, w tym sprzęt Internetu rzeczy.

Koszty budowy sieci 5G nie będą niskie. W ramach programu Polska Cyfrowa na rozwój infrastruktury szerokopasmowej jest ok. 4 mld zł. 

Prezes UKE ocenił niedawno, że do uruchomienia 5G potrzebna będzie rozbudowa krajowej sieci światłowodowej. Niezbędne jest także rozdysponowanie częstotliwości umożliwiających komunikację 5G. Możliwe, że skorzysta na tym państwowy budżet. Warto przypomnieć, że organizowana w 2015 r. aukcja na częstotliwości LTE przyniosła państwu kilka mld zł wpływów, które wpłaciły telekomy.

Do stworzenia sieci 5G według szefa UKE ma zostać udostępnione na początek pasmo 700 MHz, co jest zgodne z unijnymi standardami. Ale w tym celu trzeba przemieścić część usług telewizyjnych. Z kolei inne pasmo, które można wykorzystać do transmisji 5G, czyli 2,3 – 2,4 GHz, jest obecnie częściowo zajęte przez wojsko. A to tylko część wyzwań.