Resort finansów nie wycofuje się z utworzenia centralnego rejestru faktur. Rozważa ponadto wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (split payment) – poinformował PAP wicepremier Mateusz Morawiecki. Oba rozwiązania to nowa broń w walce z wyłudzeniami VAT, aczkolwiek mówi się o nich od dobrych kilkunastu miesięcy.

Centralny rejestr faktur będzie gromadził dane wszystkich transakcji w czasie rzeczywistym, co w połączeniu z narzędziami analitycznymi ma umożliwić szybkie wykrywanie nadużyć. Informacje powinny spływać online z systemów księgowych do repozytorium resortu finansów.

Z kolei podzielona płatność polega na tym, że należność za towar lub usługę będzie dzielona na osobne konta – na jedno wpłynie kwota netto, a na drugie – VAT. Co do zasady ma być ono nadzorowane przez skarbówkę i służyć regulowaniu należności wobec fiskusa, uszczelniając system podatkowy. Problemem podnoszonym przez ekspertów jest ograniczenie płynności finansowej przedsiębiorców poprzez split payment, bo częścią pieniędzy z zapłaty za towar nie będą oni mogli od razu dysponować. Dużym wyzwaniem natury technicznej jest ponadto skuteczna kontrola przez organy skarbowe wszystkich kont firmowych i transakcji w kraju.
 
Według wicepremiera analizy dotyczące split payment będą znane za miesiąc – dwa. Ewentualne wprowadzenie systemu trzeba jeszcze uzgodnić z Komisją Europejską.

Resort przykręca śrubę oszustom, bo walka z tzw. luką VAT należy do priorytetów ministerstwa finansów. W ocenie wicepremiera Morawieckiego wynosi ona 40-60 mld zł rocznie (tyle należnego VAT-u nie wpływa do budżetu).

W kontroli wszystkich transakcji już obecnie zdaniem wiceszefa rządu pomaga system Jednolitego Pliku Kontrolnego, który nakłada na przedsiębiorców obowiązek udostępniania danych księgowych skarbówce w ujednoliconej, cyfrowej formule. Przyspiesza to i ułatwia kontrole.Wicepremier zapowiedział, że w lutym rozpoczną się ”bardzo skrupulatne analizy”, które mają wykazać, którędy z budżetu znika najwięcej podatków. „To jest zadanie numer jeden dla ministra finansów na ten rok” – stwierdził dla PAP szef resortów finansów oraz rozwoju. Uszczelnianie systemu uzasadnił koniecznością sfinansowania wydatków na cele społeczne i socjalne.