Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt założeń do nowej ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Ma ona dostosować polskie prawo do wymogów unijnej dyrektywy z 4 lipca 2012 r.

Najważniejszą zmianą jest zmniejszenie liczby grup sprzętu. Będzie ich sześć: urządzenia działające na zasadzie wymiany temperatury; ekrany, monitory i sprzęt z ekranami o powierzchni większej niż 100 cm kw.;  lampy; sprzęt wielkogabarytowy (co najmniej jeden z zewnętrznych wymiarów przekracza 50 cm); sprzęt małogabarytowy oraz małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny (żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm).

Zgodnie z założeniami nowej ustawy, przedsiębiorca wprowadzający sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych przez 4 lata od dnia wejścia w życie dyrektywy unijnej będzie musiał osiągać minimalny poziom zbierania zużytego sprzętu w wysokości 35 proc. masy urządzeń wprowadzonych na rynek w poprzednim roku.

Od 1 stycznia 2016 r. wprowadzający sprzęt będzie musiał osiągać minimalne roczne limity zbierania na poziomie 40 proc. średniej masy urządzeń, wprowadzonych do obrotu w ciągu trzech poprzedzających lat. Z kolei od 1 stycznia 2021 r. minimalny limit wyniesie 65 proc.

Sprzedawcy detaliczni prowadzący sklepy o powierzchni handlowej co najmniej 400 m kw. będą zobowiązani do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm, nawet wtedy, gdy klient nie kupi nowego produktu.

W przyszłym tygodniu projektem zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów, potem rząd, a następnie Rządowe Centrum Legislacji przygotuje projekt nowej ustawy. Do 14 lutego 2014 r. krajowe przepisy w państwach UE mają zostać dostosowane do dyrektywy unijnej.