Menedżerowie ds. cyberbezpieczeństwa zwykle muszą samotnie zmagać się z zagrożeniami, a 33 proc. jest całkowicie odosobniona w swojej roli – wynika z badania Trend Micro. Skutkiem jest presja, frustracja, niedociągnięcia i w efekcie większe ryzyko dla organizacji.

„Szefowie firm muszą wziąć pod uwagę, że osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo cyfrowe odczuwają ogromną presję” – komentuje Bharat Mistry, główny strateg ds. zabezpieczeń w Trend Micro. „Ponieważ zwiększa się liczba cyberataków oraz ich złożoność, odpowiedzialność nie może spoczywać na jednej osobie. Musi być dzielona w całej organizacji.”

W praktyce wygląda to tak: jeżeli na zarządzie omawiane są kwestie bezpieczeństwa cyfrowego, to zwykle na obradach nie ma CIO (72 proc.). Może to i lepiej, bo szefowie często i tak nie rozumieją, co mówią do nich specjaliści. Aż 44 proc. ankietowanych menedżerów IT ma trudności z wyjaśnieniem kierownictwu złożonych zagrożeń, a 57 proc. doszło do wniosku, że komunikacja wewnętrzna to największe wyzwanie w zakresie cyberbezpieczeństwa dla całego przedsiębiorstwa.

Respondenci przyznają, że dopiero realne zagrożenie zmienia nastawienie CEO. Często potrzeba spektakularnego cyberataku, by zarząd zainteresował się opinią specjalistów z działu IT – zdaniem 64 proc. komunikacja z kierownictwem staje się łatwiejsza, gdy robi głośno o zagrożeniach, takich jak WannaCry.

Jednak zajęcie miejsca w sali posiedzeń zarządu to dopiero pierwszy krok.

„Specjaliści ds. informatycznych muszą znaleźć sposób, by przedstawić korzyści płynące z zabezpieczeń cybernetycznych w całej organizacji. Ponadto mogą nauczyć się od pozostałych liderów tego, w jaki sposób lepiej komunikować ryzyko, tak aby kwestia cyberbezpieczeństwa stała się istotna dla każdego działu”. – radzi ekspert.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Trend Micro przez Opinium. W internetowej ankiecie wzięło udział 1125 decydentów z działów informatycznych, którzy odpowiadają za cyberbezpieczeństwo. Respondenci pracują w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, Finlandii, Francji, Holandii, Belgii i Czechach.