Światowe wydatki na sprzęt, oprogramowanie i usługi związane z bezpieczeństwem sięgną 103,1 mld dol. w 2019 r., co stanowi wzrost o 9,4 proc. w stosunku do 2018 r. – prognozuje IDC. Analitycy spodziewają się, że tempo wzrostu utrzyma się w następnych latach (średnio 9,2 proc. rocznie do 2022 r.), ponieważ organizacje inwestują w rozwiązania bezpieczeństwa cyfrowego.

W rezultacie w 2022 r. suma inwestycji w bezpieczeństwo cyfrowe sięgnie na świecie 133,8 mld dol.

Trzy branże, które wydadzą najwięcej w 2019 r. to bankowość, produkcja dyskretna (surowce i półprodukty) oraz administracja. Zainwestują łącznie ponad 30 mld dol. (30 proc. udziału w całym rynku).

Trzy kolejne sektory (produkcja procesowa, usługi profesjonalne i telekomunikacja) wydadzą w tym roku na bezpieczeństwo ponad 6 mld dol. (blisko 6 proc.)

Najszybciej do 2022 r. będą rosły globalne nakłady na bezpieczeństwo cyfrowe administracji centralnej i samorządowej (średnio o 11,9 proc.) oraz telekomunikacji (11,8 proc.). Analitycy wychodzą z założenia, że rozmaite urzędy, które dysponują masą wrażliwych danych, postarają się lepiej je chronić.

Ponadto zwiększą wydatki wszystkie organizacje, których biznes jest oparty na informacjach (np. firmy świadczące profesjonalne usługi oraz telekomy).

Usługi bezpieczeństwa największym biznesem

Największe obroty będą generować zarządzane usługi bezpieczeństwa (21 mld dol. w 2019 r., co stanowi 20 proc. całego rynku). Na nie też klienci będą najszybciej zwiększać nakłady (średnio o 14,2 proc. co roku). Według prognozy organizacje ze względu na problemy w utrzymaniu własnych zespołów i procesów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo będą korzystać ze wsparcia specjalistów z zewnątrz, aby zapewnić szerokie spektrum cyfrowej ochrony i fachowe doradztwo.

Kolejną kategorią pod względem wielkości inwestycji w najbliższych latach będą zabezpieczenia sprzętowe, a trzecią i czwartą – usługi integracji oraz oprogramowanie chroniące punkty końcowe.

Duże firmy najbardziej zwiększą inwestycje

Według prognozy duże (500-1000 pracowników) i bardzo duże przedsiębiorstwa (ponad 1000 pracowników) będą odpowiadać za około dwie trzecie wszystkich wydatków związanych z bezpieczeństwem w 2019 r.

Te dwa segmenty odnotują również największy wzrost nakładów w kolejnych latach (średnio 11,1 proc. co roku dla dużych przedsiębiorstw oraz 9,4 proc. dla bardzo dużych). Średnie (100–499 pracowników) i małe firmy (10–99 pracowników) wydadzą prawie 26 mld dol. łącznie na rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa w 2019 r.