Ministerstwo Finansów nie planuje zmiany limitów zapytań w interfejsie API dla wykazu podatników VAT, czyli tzw. białej listy - poinformowało biuro prasowe resortu. Obecnie można zadać 10 zapytań o maksymalnie 30 podmiotów jednocześnie (metodą „search”) oraz 10 zapytań o 1 podmiot (metoda „check”). Po wyczerpaniu limitu trzeba czekać do północy, aby znowu móc skorzystać z tej opcji. Przedsiębiorcy, którzy mają wielu kontrahentów, informują, że takie ograniczenia to problem - nie pozwalają na weryfikację wszystkich podmiotów. Tymczasem biała lista powstała przecież po to, by ułatwić prześwietlenie kontrahenta.

Resort uspokaja jednak, że sytuacja jest tymczasowa. Wprawdzie nie ma co liczyć na podniesienie limitów zapytań w API, ale "planowane jest udostępnienie w listopadzie 2019 r. pliku tekstowego do pobierania przez użytkowników, który zawiera pełną listę par NIP - rachunek, co pozwoli na masową weryfikację transakcji w systemach finansowo-księgowych" - zapowiada ministerstwo. Dane w pliku mają być codziennie aktualizowane.

Sprawne i niezawodne narzędzie weryfikacji firm musi być dostępne przed 1 stycznia 2020 r., bo po tym terminie za zapłatę na konto, które nie zostało przypisane danemu przedsiębiorcy na białej liście, grożą sankcje - należności nie będzie można wrzucić koszty, ryzykuje się także solidarną odpowiedzialnością za niezapłacony VAT sprzedawcy.