Ponad 90 proc. firm wdrażających RPA deklaruje, że ta technologia poprawiła ich efektywność. Inne wskazywane korzyści to zwiększenie przychodów, zmniejszenie ryzyka i poprawa jakości obsługi klientów.

Mimo to biznes wciąż zmaga się z trudnościami w zastępowaniu ludzkiego wysiłku automatyzacją na dużą skalę, zwiększając jej poziom o zaledwie 1 proc. w ciągu roku.

Tym niemniej według Deloitte w ciągu roku liczba organizacji, które rozpoczęły wdrażanie robotów do automatyzacji procesów,  wzrosła o 18 punktów proc. (do 67 proc.).

Według pytanych dyrektorów i menedżerów priorytetami inwestycji w RPA jest: zwiększenie produktywności (38 proc.), poprawa jakości obsługi klientów (18 proc.) i automatyzacja na dużą skalę (16 proc.).

To duża zmiana w porównaniu z 2016 i 2017 r., gdy respondenci wskazywali na obniżenie kosztów jako najważniejszy cel wdrażania RPA (21 proc.). Teraz oszczędności są najważniejsze tylko dla 5 proc. przedsiębiorstw.

Co zmieniła robotyzacja w firmach? Ankietowani twierdzą, że oprócz poprawy efektywności (95 proc.) pozytywnie wpłynęła m.in. na działalność zgodną z przepisami (93 proc.) i obniżyła koszty pracy (81 proc.).

 

Szefowie i działy IT polubili roboty

Z badania wynika, że poparcie menedżerów zespołów dla automatyzacji wzrosło z ok. 50 proc. do 68 proc. Na uwagę zasługuje większa przychylność dla RPA działów IT, które we wcześniejszych badaniach najmniej entuzjastycznie odnosiły się do robotyzacji (31 proc.). W tym roku ponad połowa (57 proc.) respondentów utrzymuje, że działy IT wspierają strategię RPA.

Wskazano też bariery. Prawie jedna trzecia pytanych (32 proc.) jako najważniejszą przeszkodę dla rozwoju robotyzacji wskazała fragmentację procesów, czyli dużą różnorodność zadań. Kolejnym problemem (17 proc.) jest brak jasnej wizji automatyzacji. Bez tego nie można zapewnić odpowiednich środków finansowych na ten cel.

Ponadto niewiele organizacji było w stanie szybko zwiększać skalę robotyzacji. Badanie Deloitte pokazuje, że tylko 4 proc. respondentów pracuje z ponad 50 robotami (w 2017 r. – 3 proc.).

W badaniu wzięło udział 530 szefów i dyrektorów firm różnych branż, o łącznych przychodach 3,5 bln dol.