Wydatki na usługi i produkty związane z bezpieczeństwem informacji w 2017 r. wyniosą na całym świecie 86,4 mld dol., o 7 proc. więcej niż w 2016 r. W przyszłym roku zwiększą się do 93 mld dol. – prognozuje Gartner.

Najszybszy wzrost przewidywany jest w przypadku usług, zwłaszcza outsourcingu, konsultingu oraz wdrożeń. Natomiast wsparcie obejmujące sprzęt będzie cechować się niższym wzrostem, ze względu na rozpowszechnienie maszyn wirtualnych w infrastrukturze IT oraz korzystanie z usług bezpieczeństwa w chmurze.

W obszarze infrastruktury znacznie powinien wzrosnąć rynek testów – organizacje będą więcej wydawać sprawdzanie aplikacji oraz potrzebne do tego narzędzia, zwłaszcza do interaktywnego testowania rozwiązań bezpieczeństwa (IAST).

Wydatki na ochronę informacji pójdą w górę głównie pod wpływem rosnącej świadomości szefów firm czy zarządów co do konieczności wzmocnienia zabezpieczeń, jak również z powodu wymagań prawnych.

W ocenie analityków wymogi RODO – unijnego rozporządzenia o ochronie danych – stanie się zasadniczym czynnikiem wzrostu wydatków europejskich organizacji na bezpieczeństwo. RODO wejdzie w życie w maju 2018 r. Zdaniem Gartnera do 2018 r. konieczność dostosowania się do nowych przepisów będzie powodem 65 proc. decyzji dotyczących wydatków na ochronę danych.

Zdaniem Gartnera w najbliższych latach zmieni się model sprzedaży usług zarządzanych związanych bezpieczeństwa (MMS). Będą one częściej włączane w szersze kontrakty obejmujące inne usługi z obszaru security oraz outsourcing IT różnego typu. W 2020 r. 40 proc. MMS będzie częścią takich pakietów wobec 20 proc. obecnie.